2003-05-28
Aktualności / Gminna Mini Olimpiada Matematyczna w Zaborowie
23 maja br. już po raz drugi w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyła się Gminna Mini Olimpiada Matematyczna zorganizowana przez zespół nauczania zintegrowanego tejże szkoły w składzie: Krystyna Giza, Agnieszka Boroń, Bogumiła Grocholska i Beata Nicpoń.

Celem olimpiady jest zainteresowanie najmłodszych uczniów szkół podstawowych nie zawsze lubianą, ale niezbędną w życiu codziennym dziedziną wiedzy - matematyką. Poprzez zabawę i wykorzystanie umiejętności w praktyce dzieci mają okazję przekonać się, że to, czego uczą się w szkole, wcale nie musi być nudne ani trudne, a okazuje się bardzo przydatne.

W tym roku w olimpiadzie brali udział najlepsi matematycy klas trzecich ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Szczurowa.

Konkurs składał się z dwóch etapów.
  • W I uczniowie rozwiązywali różne zadania na komputerze. Obejmowały one dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100. Mali matematycy sprawnie posługiwali się komputerem i nie mieli większych kłopotów z obliczeniami.

  • Etap II miał formę zabawową. Obejmował zadania związane z obliczaniem obwodu figur geometrycznych, kolejnością wykonywania działań, określaniem ułamków, szacowaniem, oraz zadania z treścią.

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a zadania nie sprawiały im większych trudności. Poziom był wysoki, a różnice punktowe bardzo małe.

Zwycięzcę wyłoniono dopiero po dogrywce. Zostali nim:
I miejsce - uczeń PSP w Zaborowie Filia w Dołędze Jakub Mądrzyk,
II miejsce - uczeń PSP w Szczurowej Adam Piotrowski,
III miejsce - uczeń PSP w Woli Przemykowskiej Piotr Duda.

Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę kalkulatory.
Jednak to nie miejsce w konkursie jest najważniejsze, lecz dobra zabawa i przekonanie, że matematykę da się lubić.