2015-01-22
Aktualności / Dzieci kochają najmocniej... Dzień Babci i Dziadka w Niedzieliskach

Co to jest w dziadkach, że są tak kochani? Chciałbym powiedzieć, że dziadkowie są darem Boga dla dzieci. I jeśli dzieci mogą zobaczyć, usłyszeć i poczuć to, co ci ludzie mają do zaoferowania , mogą dojrzewać w szybkim tempie.

 Rudolph Giuliani
 
Babcia i dziadek. Najmilsze skojarzenie z dzieciństwa. Rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Kochają do szaleństwa i pozwalają na wiele. Zaraz po rodzicach są nauczycielami i pierwszymi przyjaciółmi. Wnuki uwielbiają z nimi przebywać. Ale relacje między dziadkami a nimi różnią się od tych między rodzicami a dziećmi. Miłość dziadków do wnuków realizuje się bez najmniejszych barier. Nie jest obarczona obowiązkami, jak w przypadku rodziców. Zadaniem dziadków nie jest, bowiem wychowanie, tylko opieka. Dziadkowie mają więcej czasu i cierpliwości, potrafią wielokrotnie opowiadać wnuczkom tę samą bajkę, śpiewać ulubioną kołysankę czy kolejny raz z rzędu bawić się z nimi w tę samą zabawę. Babcia i dziadek pozwalają na więcej niż rodzice. Bo wnuki są dla dziadków zawsze najpiękniejsze, najmądrzejsze. To w nich dziadkowie lokują swe największe uczucia.
 
Dnia 20.01.2015 r. w Domu Ludowym w Niedzieliskach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowane przy współpracy szkoły z Urzędem Gminy Szczurowa, z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu, Wspólnotą Leśnąz Niedzielisk, Radą Rodziców.
 
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, Katarzyna Mach, witając ciepłymi słowami wszystkie Babcie i Dziadków, jak również zaproszonych gości: Panią Reginę Wilaszek- zastępcę Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Kazimierza Tyrchę, Panią Krystynę Budyn – radną wsi Niedzieliska, Panią Danutę Lipchardt – Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich z Niedzielisk, Rodziców wraz z panią Izabelą Skóra- Przewodniczącą Rady Rodziców, Grono Pedagogiczne i Uczniów.
 
W wypełnionej po brzegi sali Domu Ludowego przedstawicielami różnych pokoleń odbyła się uroczystość, na którą z niecierpliwością czekała społeczność szkoły i nasi goście.
 
 
W ciepłych słowach Dyrektor szkoły mówiła o roli dziadków we współczesnych polskich domach, ich miłości, oddaniu i blasku, który roztaczają wokół siebie, będąc tak naprawdę duszą każdej rodziny. Nasi goście w ciszy, skupieniu wysłuchali życzeń, których dopełnieniem był występ ich wnuków z oddziału przedszkolnego i klas I-VI. Program przygotowany przez dzieci i ich wychowawców był wzruszający, humorystyczny i tak został odebrany przez babcie i dziadków.
 
W pięknie udekorowanej sali uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Ewą Serwatka, Ewą Zdunek i Ewą Badzioch przygotowały ciekawy program artystyczny.
 
W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tym świętem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne, przedstawienia i inscenizacje teatralne w wykonaniu swoich wnuków.
 
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
 
 
 
 
Babcie i dziadkowie byli zachwyceni, wzruszeni i dumni ze swoich wnuków, a na zakończenie, wraz z najlepszymi życzeniami i gorącymi uściskami, otrzymali od dzieci własnoręcznie, „od serca” wykonane prezenty-niespodzianki. Przy aromatycznej kawie i słodkim poczęstunku, seniorzy mogli podzielić się wrażeniami z występów i radością z posiadania tak utalentowanych wnuków. Wspaniała atmosfera sprzyjała umacnianiu więzi rodzinnych, była to również okazja do wyjątkowego spotkania i wspólnego snucia wspomnień.
 
 
Patrząc na grono naszych gości nie sposób oprzeć się refleksji, że jeszcze kilka lat wcześniej występowali w roli rodziców naszych uczniów, a dziś są dumnymi dziadkami swoich wnuków. I jeszcze inna refleksja… Grono naszych gości zmienia się. Czasami brakuje już twarzy widzianych przez wiele lat, a pojawiają się nowe. Bo czas niestety jest nieubłagany i ma to do siebie, że przemija tak jak przemijają ludzie. Zostaje to, co nie przemija- zdjęcia i ciepłe wpisy w naszej kronice.
 

Z okazji tego pięknego święta na ręce wszystkich Babć i Dziadków w imieniu społeczności naszej szkoły składamy wiązankę najpiękniejszych życzeń; nieprzemijającego zdrowia i pogody ducha, realizacji wszystkich pragnień i marzeń i stu lat w otoczeniu kochających dzieci, wnuków i prawnuków.

 

 

Galeria zdjęć

 

SP Niedzieliska