2004-09-23
Aktualności / Zaborów na sportowo

TURNIEJ SPORTOWY
IM. TADEUSZA PROCIUKA

19 września 2004 roku już po raz drugi w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie odbył się Turniej Sportowy im. Tadeusza Prociuka. Patron imprezy mieszka w USA, ale z Zaborowem czuje się mocno związany; tu się urodził, wychował, spędził młodzieńcze lata. Dlatego, być może, turniej, którego jest głównym sponsorem jest dla niego wielką radością – jak powiedziała Maria Dzik - siostra Pana Prociuka.

Impreza była przygotowana we współpracy z Gminną Komisją Przeciwdziałania Alkoholizmowi, ze szczególnym zaangażowaniem Haliny Łobody - przewodniczącej komisji.

W piękne, niedzielne popołudnie mieszkańcy wsi oraz dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjów gminy Szczurowa zebrali się na boisku sportowym, przy Domu Ludowym, by współzawodniczyć ze sobą w różnych konkurencjach sportowych.

Przybyłych powitał Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie, mgr inż. Mieczysław Chabura. Podkreślił znaczenie sportu i zdrowego współzawodnictwa, szczególnie w czasach współczesnych. Uhonorował tych, którzy na co dzień współpracują ze szkołą, oferując swoją pomoc, czas, a w przypadku niektórych, pieniądze. Pamiątkowe tabliczki otrzymali: mgr Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa - wspierający szkołę finansowo, Aleksander Badzioch - radny, Franciszek Babło - sołtys wsi. Księgę, z wyrazami „wiecznej pamięci”, „szczerej wdzięczności” - dla Tadeusza Prociuka, Dyrektor przekazał na ręce pani Marii Dzik z Prociuków.

Po części oficjalnej uczniowie klasy VI, pod kierunkiem mgr Teodozji Turaczy, przygotowali „mini rozprawę sądową”, gdzie głównym oskarżonym był alkohol. Przebieg rozprawy relacjonowała „dziennikarka”, Stefania Gadatliwa - Szybka, podkreślając wybitnie szkodliwe działanie oskarżonego na społeczeństwo. Zresztą Sąd skazał alkohol na „wieczne potępienie”. Wyrok jest prawomocny.

Żeby unaocznić szkodliwość używek: alkoholu, papierosów i narkotyków, uczniowie, wraz z nauczycielem sztuki, przygotowali wystawę prac o tej tematyce. Można było ją zwiedzać w budynku szkoły.

Na dwóch boiskach rozgrywały się interesujące mecze piłki nożnej i siatkowej drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów gminy Szczurowa. Uczniowie klas I- III mieli okazję spróbować swoich możliwości w wyścigach rzędów, z szarfami, workami, piłką i innych grach i zabawach.

W meczach piłki nożnej klas V zwycięzcami byli Zaborowianie (opiekun - mgr Beata Mężczyzna), którzy pokonali Szczurową (opiekun - mgr Robert Dzień) 3 : 0. Podobnie Publiczne Gimnazjum w Zaborowie (opiekun - mgr Andrzej Ufnalewski) zwyciężyło z PG Szczurowa (opiekun - mgr Jaromir Radzikowski) wynikiem: 3 : 1- chłopcy, 1 : 0- dziewczęta.

W piłce siatkowej o palmę pierwszeństwa walczyły szkoły podstawowe. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężył Zaborów (opiekun - mgr Beata Mężczyzna), drugie miejsce  Szczurowa, a trzecie Wola Przemykowska (opiekun - mgr Beata Mężczyzna). Wśród chłopców wyniki były następujące:

  • I miejsce Zaborów,
  • II miejsce Szczurowa,
  • III miejsce Wola Przemykowska

Zwycięzcami okazali się uczniowie klas I - III pod opieką nauczycielek mgr Bogumiły Grocholskiej, mgr Agnieszki Boroń i mgr Krystyny Gizy, gdyż wszyscy otrzymali maskotki.

Impreza miała służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży, którzy mogli pokazać swoje możliwości na boisku, ale także dobrze się bawić i wspólnie, kreatywnie spędzać czas. Na zwycięzców czekały puchaty i medale.

Również w Zaborowie, w budynku Domu Ludowego, można oglądać ekspozycję z  pamiątkami po Jędrzeju Cierniaku. Postać ta jest zasłużona dla wsi i regionu ze względu na działalność oświatową i promowanie folkloru przed wojną. Jędrzej Cierniak pełnił funkcję Wizytatora Oświaty Pozaszkolnej w ówczesnym Ministerstwie Oświecenia Publicznego. Zginął zamordowany przez hitlerowców. Wystawę przygotowała Pani Maria Gulik, Muzeum Historyczne Miasta Warszawy przy współpracy z GCKCz i S w Szczurowej. Eksponaty można oglądać do 10 paĽdziernika bieżącego roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

23 września 2004r. PSP Zaborów