2004-09-17
Aktualności / Wystawa w Zaborowie

Jędrzejowa nuta

W Domu Ludowym otwarto wystawę poświęconą Jędrzejowi Cierniakowi, najbardziej znanemu zaborowianinowi, który w okresie międzywojennym zasłynął jako działacz oświatowy i organizator teatrów ludowych. Ekspozycja zatytułowana została: ”Jędrzejowa nuta nigdy nie zaginie”. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia obszernej dokumentacji pracy niezwykłego człowieka. Cierniak dążył do zjednoczenia regionalnych Związków Teatrów i Chórów Ludowych, opowiadał się za samorodnym teatrem ludowym sięgającym do pieśni, tańców i zwyczajów ludowych.

W dniu otwarcia wystawy, 9 września do sali Domu Ludowego przybyli m.in. Zofia Cierniakówna, mieszkająca aktualnie w Krakowie, emerytowana bibliotekarka zaborowska Maria Gulik, Bronisława Cierniak, Stanisław Cierniak, wójt Marian Zalewski, sołtysi Franciszek Babło i Kazimierz Tyrcha, młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku reprezentowała Renata Wielgosz. W trakcie uroczystości przemawiała Zofia Cierniakówna i Maria Gulik. Ze strony władz gminy zabrał głos wójt Marian Zalewski, a dyrektor szczurowskiego gimnazjum Marek Antosz przypomniał związki pomiędzy Jędrzejem Cierniakiem i profesorem Stanisławem Pigoniem, wybitnym znawcą literatury polskiej i kultury ludowej.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, sołectwo wsi Zaborów, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej oraz biblioteka w Zaborowie. 

Zapraszamy do galerii zdjeć!

17 września 2004r. Szczurowa Marek Antosz