2010-06-30
Aktualności / SP Zaborów

Konkurs Panda 2010

Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Zaborowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Panda 2010 z języka angielskiego. Rywalizowali oni na dwóch poziomach zaawansowania językowego.

W młodszej grupie wiekowej najwięcej punktów uzyskały:

I miejsce            Monika Pawula kl. IV

II miejsce           Karolina Golonka kl. V i Jakub Musiał  kl. V

III miejsce          Marietta Mika kl. V

Natomiast w starszej grupie wiekowej (klasa VI) najlepiej spisały się:

I miejsce            Alicja Wróblewska

II miejsce           Anna Kania               

III miejsce          Karolina Mucek

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Statystyki:

Poziom pierwszy

Liczba uczestników (krajowa)

Liczba uczestników (szkolna)

Średnia krajowa

Średnia PSP Zaborów

Najlepszy wynik PSP Zaborów

2811

12

33/60

33

 

43

 

Poziom drugi

Liczba uczestników (krajowa)

Liczba uczestników (szkolna)

Średnia krajowa

Średnia PSP Zaborów

Najlepszy wynik PSP Zaborów

2539

3

33/60

37

 

46

 

Koordynatorem oraz organizatorem konkursu na terenie szkoły była nauczycielka języka angielskiego mgr Dominika Łucarz.

 

VII Międzypowiatowy Konkurs Spelling Competition

9 czerwca 2010 roku w Szkole Podstawowej w Żabnie odbył się finał VII Konkursu Poprawnego Pisania w Języku Angielskim Spelling Competition. PSP Zaborów godnie reprezentowała uczennica klasy VI Alicja Wróblewska.

Uczniowie trzech powiatów: brzeskiego, tarnowskiego oraz Dąbrowy Tarnowskiej zmagali się z dyktandem oraz testem gramatycznym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Wycieczka do Wiślicy, Kurozwęk i Szydłowa

 

10 czerwca 2010 roku odbyliśmy długo planowaną wycieczkę do Wiślicy, Kurozwęk i Szydłowa, na ziemi świętokrzyskiej. Pomimo nie najlepszych nastrojów, związanych z sytuacją powodziową w naszym regionie, postanowiliśmy dać trochę radości i odpoczynku naszym uczniom.

Pierwszym etapem naszej wędrówki była Wiślica, pradawna stolica państwa Wiślan, datowana na IX wiek. Tu z pomocą pary sympatycznych przewodników zwiedziliśmy kościół farny, zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, jako kościół pokutny.

Na uwagę w nim zasługuje Madonna Łokietkowi, prosta w swej rzeĽbie, ale za to wymowna w przekazie religijnym i emocjonalnym, fundowana dla kolegiaty przez króla Władysława Łokietka oraz przepiękne fragmenty malowideł w stylu rusko - bizantyjskim. Kolegiata wiślicka stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy na Ponidziu. Oprócz świetnie zachowanej architektury gotyckiej, w trakcie badań archeologicznych w latach sześćdziesiątych XX wieku odkryto obiekty związane z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach polskich jak też unikatowe w skali europejskiej relikty architektury romańskiej, można je oglądać w pawilonie archeologicznym.

Następnie zwiedziliśmy Dom Długosza, zbudowany w 1460 roku przez Jana Długosza jako dom mieszkalny dla wikariuszy kolegiaty. We wnętrzu zachowały się oryginalne, drewniane stropy oraz polichromia z XV wieku. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Wiślicy były podziemia kolegiaty. Tu podziwialiśmy fragment unikatowej, romańskiej posadzki wykonanej z gipsu jastrychowego, z II połowy XII wieku, z orantami i bordiurą zdobioną wicią roślinną oraz motywem zwierzęcym. Na posadzce inskrypcja głosząca: ,,  Ci chcą być podeptani by być wyniesieni ku gwiazdom”.

Po zwiedzeniu Wiślicy udaliśmy się do Kurozwęk koło Staszowa. W Kurozwękach zwiedzaliśmy przepiękny pałac Popielów oraz udaliśmy się na safari z bizonami. Te sympatyczne zwierzęta stanowią najliczniejszą ostoję tego gatunku w Polsce. Dużych wrażeń dostarczył nam również park, gdzie zachowało się wiele ciekawych i egzotycznych roślin i drzew. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Szydłów, bardzo ciekawe i zabytkowe miasteczko, w którym zachowały się mury i fortyfikacje średniowieczne. Zmęczeni upałem, ale silni wrażeniami i miłą atmosferą wróciliśmy do Zaborowa, po drodze śpiewając znane  i lubiane piosenki turystyczne.

15.06.2010 r.