2010-05-16
Aktualności / SP Zaborów: Ognisty Ratownik - Gorąca Krew

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” to naczelne motto strażaków, którym szczególnie w tym dniu kierowało się wielu druhów i osób cywilnych. 

Otóż, dnia 9 maja 2010 roku w Ośrodku Zdrowia w Zaborowie odbyła się akcja krwiodawstwa przeprowadzona w ramach programu „Ognisty Ratownik Gorąca Krew”. Celem jej była pomoc pani Edycie Klimas, mieszkance naszego powiatu, matce wychowującej trójkę małych dzieci. Liczyła się każda kropla gdyż terapia ratująca jej życie wymaga pozyskania 300 litrów krwi. Chętnych nie brakowało. Od wczesnych godzin rannych honorowi dawcy przybywali do punktu. Zgłosiło się około 50 osób natomiast krew oddało 27, w tym 10 kobiet co dowodzi, że płeć ta wcale nie jest taka słaba i igły się nie obawia.

 

Każdy krwiodawca otrzymywał atrakcyjne upominki w postaci koszulek z logo akcji, bezpłatnych wejściówek do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, bilet wstępu na pływalnię do Brzeska oraz coś słodkiego i pożywnego.

 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji była Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie działająca we współpracy z panią doktor Izabelą Wróblewską, która udostępniała Ośrodek Zdrowia. Serdecznie jej za to dziękujemy. Również Szkoła Podstawowa w Zaborowie, a w szczególności członkowie Samorządu Szkolnego wraz ze swoim opiekunem, przyczyniła się do nagłośnienia akcji poprzez wykonanie i rozdanie ulotek informacyjnych oraz pomoc logistyczną przy jej przeprowadzaniu.

Tych, którzy z różnych przyczyn, osobistych bądĽ też zdrowotnych, nie mogli oddać krwi pocieszmy gdyż będą mieli jeszcze okazję to uczynić bowiem organizatorzy już myślą o kolejnym takim przedsięwzięciu ze względu na duże zainteresowanie akcją oraz spontaniczne odruchy serca.

PSP Zaborów