2010-04-23
Aktualności / Dzień Katyński w Zaborowie

W środę, 21 kwietnia 2010 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie odbyły się obchody Dnia Katyńskiego, podczas których przybliżono postaci pomordowanych na wschodzie, a urodzonych w parafii Zaborów, majora Jana Cierniaka, kapitana Józefa Majki, porucznika Władysława WoĽniczki.

O godzinie 10, w kościele parafialnym uroczystą Mszę świętą, koncelebrowaną w intencji pomordowanych odprawił kś. proboszcz Piotr Ścipień i ksiądz katecheta Maciej Fleszar.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali, na czele z pocztem sztandarowym do budynku szkoły. Przybyłych gości powiał dyrektor szkoły Mieczysław Chabura.

Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, między innymi córka kpt. Józefa Majki, Pani Maria Majka, siostrzeniec Pan Feliks Karol Bauer, bratanica mjr Jana Cierniaka, Pani Olga Murkocińska oraz siostrzenica Pani Stanisława Mądrzyk wraz z rodziną. Licznie przybyły władze samorządowe powiatu brzeskiego i gminy Szczurowa z wójtem Marianem Zalewskim na czele, radni powiatowi i gminni, nauczyciele czynni i emerytowani oraz mieszkańcy Zaborowa.

Honorowym gościem uroczystości był  również Pan Grzegorz Kądzielawski, sekretarz posła do Parlamentu Europejskiego Pana Pawła Kowala.  Z kolei dyrektor oddał głos zaproszonym gościom, którzy wspominali tragedię Polaków w lesie katyńskim i w innych miejscach zbrodni na wschodzie.

 

Pani Maria Majka wspominała postać swojego ojca Józefa Majki, który urodził się 25 maja 1903 roku w Zaborowie. Był absolwentem filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przed wybuchem II wojny światowej był dyrektorem Gimnazjum w Janowie Lubelskim. Zmobilizowany do armii w sierpniu 1939 roku, został pojmany przez Sowietów, a następnie zamordowany przez NKWD w 1940 roku w Charkowie. W sposób bardzo emocjonalny przedstawiła walkę rodziny o upamiętnienie prawdy o męczeństwie Jej ojca i wielu Polaków po II wojnie światowej.

Następnie głos zabrała Pani Olga Murkocińska, która przedstawiła postać swojego wuja mjr Jana Cierniaka, który urodził się 03 czerwca 1896 roku w Pojawiu. Swoją karierę związał z wojskiem, będąc przed wybuchem wojny kwatermistrzem sanatorium wojskowego w Otwocku. Zamordowany został przez NKWD w 1940 roku w Charkowie. Zaapelowała do młodzieży o niezapomnianie o swoich korzeniach i budowanie swoich małych ojczyzn.

Porucznika Władysława WoĽniczkę wspominał dyrektor Chabura, gdyż pomimo usilnych starań nie udało się odnaleĽć rodziny pomordowanego. Urodził się 14 listopada 1910 roku w Zaborowie, z wykształcenia był nauczycielem, ukończył w 1929 roku Seminarium Nauczycielskie Męskie w Lesznie. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku w Katyniu. Z kolei wójt gminy w Szczurowej Pan Marian Zalewski powiedział, że dzisiejsze odkrywanie prawdy daje nadzieję na przyszłość, do pojednania i zrozumienia pomiędzy narodami polskim i rosyjskim.

W imieniu europosła Pawła Kowala, jego sekretarz Pan Grzegorz Kądzielawski podkreślił konieczność pielęgnowania przez młodzież szkolną tych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie przedstawiła część artystyczną upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, będącą montażem słowno-muzycznym oraz prezentacją multimedialną.

Na zakończenie uroczystości rodziny ofiar pomordowanych na Wschodzie odsłoniły tablicę pamiątkową wmurowaną w holu szkoły,  którą ufundował i wykonał Pan Władysław Wojnicki, miejscowy właściciel firmy kamieniarskiej, społecznik i przyjaciel zaborowskiej szkoły. Rodziny pod tą tablicą złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Dopełnieniem uroczystości było posadzenie 3 dębów katyńskich na placu obok szkoły, w ramach akcji ,,Katyń…ocalić od zapomnienia”. Tym samym uczniowie i pracownicy szkoły wzięli na siebie obowiązek opiekowania się tym miejscem, podtrzymywania i przekazywania pamięci o bohaterskich i tragicznych losach Rodaków na wschodzie.

22.04.2010 r., SP Zaborów