2010-03-29
Aktualności / W HOŁDZIE PRZYSZŁEMU PATRONOWI – Zaborów 24 marzec 2010 AD

„JĘDRZEJOWA NUTA NIGDY NIE ZAGINIE, ANI NA WIRSYCKU, ANI NA DOLINIE...”

24 marca w Domu Ludowym w Zaborowie odbyła się uroczystość poświęcona przyszłemu patronowi Publicznego Gimnazjum w Zaborowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele  naszego Gimnazjum, korzystając z najlepszych scenariuszy napisanych na konkurs literacki poświęcony sylwetce i działalności Jędrzeja Cierniaka.  Przeprowadzono również i rozstrzygnięto konkurs plastyczny  pod hasłem „Jędrzej Cierniak w oczach gimnazjalistów”.

Przedstawienie realizowało cel, jaki przyświeca naszemu  Gimnazjum w tym roku szkolnym, a mianowicie przybliżenie postaci  Krzesnooojca oraz zapoznanie z jego sukcesami w propagowaniu kultury ludowej.  Podczas uroczystości widzowie mogli się przenieść do zaborowskiej chaty, w której   z sentymentem wspomina się Jędrzeja Cierniaka oraz do warszawskiej szkoły, gdzie Profesor uczy młodzież, na czym polega kultura ludowa. Występ uświetniły tańce ludowe wykonane przez zespół folklorystyczny, działający przy Publicznym Gimnazjum w Zaborowie,  prowadzony przez  nauczyciela Michała Pastucha  i choreografa  Andrzeja  Urbana.

Na uroczystość przybyły władze Gminy Szczurowa-Wójt Marian Zalewski, przewodniczący Rady Gminy-Kazimierz Tyrcha oraz Pani Elżbieta Gądek. Szczególnym gościem była Pani Zofia  Cierniakówna-córka Jędrzeja Cierniaka. Swą obecnością zaszczycili nas również dyrektorzy Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie oraz Publicznego Gimnazjum w Szczurowej, Szczurowej. Nie zabrakło również mieszkańców Zaborowa, którym droga jest postać Cierniaka.

Wójt M. Zalewski w krótkiej mowie przedstawił zasługi Krzesnoojca  dla naszej gminy. Głos zabrała również pani Zofia Cierniakówna, która zaśpiewała melodię znaną jej od ojca oraz podzieliła się z młodzieżą gimnazjalną wspomnieniami  o nim.

Oczywiście na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć harcerzy. Przedstawiciele 4 Drużyny Zaborowskie Dęby zapalili znicze w miejscach pamięci, m. in. pod tablicą upamiętniającą Jędrzeja Cierniaka.

Po występie goście wpisywali się do Kroniki Szkoły. Nad całością przygotowań czuwała pani Dyrektor Gimnazjum Joanna Ozorka Krawczyk.

Była to z pewnością niezwykła i bardzo wzruszająca uroczystość, podczas której każdy gimnazjalista lepiej poznał przyszłego patrona Naszej Szkoły.

 

Więcej na:

26.03.2010 r., PG Zaborów