2010-02-11
Aktualności / PSP Zaborów

9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu 2010

„Pomyśl, zanim wyślesz”

9 lutego obchodziliśmy w PSP Zaborów  Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Katarzynę Hall, Minister Edukacji Narodowej.

W Polsce akcja poświęcona problematyce ochrony prywatności w Internecie realizowana jest pod hasłem „Pomyśl zanim wyślesz”.  Dla dzieci  Internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego głównym celem tegorocznej kampanii jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online.

Przed rozpoczęciem obchodów  umieszczono banner DBI na szkolnej stronie internetowej i zgłoszono inicjatywy na  www.dbi.saferinternet.pl   Następnie rozwieszono w szkole plakaty i informacje promujące Dzień Bezpiecznego Internetu. Wykonano gazetkę informacyjną. W kasach ”0”-III  przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla uczniów na podstawie scenariuszy "Dziecko w Sieci”. Z uczniami  klas IV – VI realizowano zajęcia z cyklu „3...2...1...Internet” prezentując problemy: Cyberprzemocy, ochrony danych w Internecie, kontaktów z nieznajomymi, uzależnienia od Internetu. Na godzinach wychowawczych i lekcjach informatyki przeprowadzono  pogadanki promujące bezpieczne korzystanie z Internetu i telefonu komórkowego przez dzieci.  Zapoznano uczniów z adresami bezpiecznych stron i zachęcano do korzystania z nich. Przygotowano  konkurs plastyczny dla klas 0-III pt. „Mój komputerowy świat”, który cieszył się dużym zainteresowaniem.  Dla uczniów klas 4-6 zorganizowano konkurs na wiersz dotyczący prawidłowych zachowań w Internecie, oto dwa z nich.

Patrycja Antosz

Bezpieczeństwo w Internecie

 

BądĽ bezpieczny w Internecie.

W domu, w szkole, w wolnym czasie.

Gdy komputer wciąż na czasie.

Jest komputer i Internet, który wrogiem już nie będzie,

Gdy przeczytasz wierszyk ten, w mig bezpiecznie poruszasz się.

 

Nie podawaj danych swoich, nieznajomym.

Bacznie patrz na znajomości, wszystkich swoich miłych gości.

Nie rozmawiaj ze starszymi i innymi, pozornie miłymi.

Nie zamieszczaj zdjęć tu swoich. W Internecie wielu stoi,

Co to tylko Cię czekają, by wyczytać adres, dane.

Lecz ty będziesz dziś mądrzejszy i w mig niebezpieczeństwo zmniejszysz.

 

Numer telefonu, adres szkoły i nazwisko,

Pozostawiaj w domu wszystko.

Tu pogadaj o swym hobby, ulubionej grze i sporcie

Lecz strzeż się złej rozmowy.

Niewiadomo, kto po drugiej stronie.

 

Tę naukę tym zakończę,

Że gdziekolwiek jesteś, Trzpiocie,

Zawsze pilnie się wystrzegaj,

Ujawniania swoich danych,

Rozmów i pytań na czacie,

Wszystkich ludzi i osóbek,

Które mogłyby spędzać Ci sen z powiek.

 

Słuchaj, Kolego,

Słuchaj, Koleżanko.

BądĽ rozważny i też mądry.

Pilnuj się, nie wchodĽ w przeszkody.

Zawsze bądĽ ostrożny człowieku,

I za pan brat z Internetem żyj, do póĽnego wieku.

 

Aleksandra Jarosz

Bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w Internecie
Najważniejsze jest na świecie
Gdy do neta wchodzisz,
Uważaj co robisz.
 

Można ufać tylko znajomym,
i to bez wątpienia.
Nigdy nie wiadomo z kim,
ma się do czynienia.

 

Ogłoszono konkurs  na prezentację multimedialną „Internet – przyjaciel czy wróg?”. Przygotowano również  ulotki informacyjne - 10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, jak pomóc swojemu dziecku, gdy stanie się ofiarą cyberprzemocy oraz jak uwrażliwić swoje dziecko, aby nie stało się sprawcą takiej przemocy.

Akcję tę przygotowali  i przeprowadzili  członkowie Kółka Informatycznego, prowadzonego w ramach działań „Nauka szansą na lepszą przyszłość”. Nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji, a także szacunku dla prywatności swojej i innych było jednym z podstawowych celów tej akcji.

Internet nie zna granic