2009-12-11
Aktualności / PSP Zaborów

Jubileusz Dyrektora

10 grudnia 2009 roku, 80 lat kończy wieloletni kierownik i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, Pan Franciszek Jurkowski. Urodził się w miejscowości Szczawa k. Limanowej. Swą karierę nauczycielską rozpoczął w Biesiadkach, skąd w sierpniu 1952 roku został przeniesiony do Zaborowa na stanowisko kierownika szkoły. Funkcję tę pełnił do roku 1990, a więc przez 38 lat, tj. najdłużej w historii szkoły zaborowskiej.

Z jego inicjatywy podjęto w 1956 roku budowę nowej szkoły ,,tysiąclatki”, którą oddano do użytku 17 lipca 1960 roku. W nowym roku szkolnym podjęło w niej naukę 247 uczniów. Była to pierwsza szkoła 1000-latka w województwie krakowskim. Posiadała 9 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, pokój nauczycielski, kancelarię, stołówkę, kuchnię, bibliotekę, świetlicę i inne pomieszczenia. Otwarcie nowej szkoły pozwoliło na polepszenie procesu dydaktyczno – wychowawczego.

Z inicjatywy dyrektora Jurkowskiego w budynku szkolnym działała od roku 1961 Zasadnicza Szkoła Zawodowa o kierunku rolniczym oraz w sezonie zimowym Uniwersytet Powszechny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, który na różnorakich kursach prowadził zajęcia z różnych dziedzin życia.

Dyrektor Jurkowski był wielokrotnie radnym gminy Szczurowa oraz lokalnym społecznikiem. Brał czynny udział w Komitecie Budowy Spółdzielni Zdrowia w Zaborowie. Zawsze życzliwy i cierpliwy dla swoich pracowników i uczniów, pozostał w trwałej pamięci.

Z okazji jubileuszu życzymy wielu lat w zdrowiu, szczęściu i pomyślności.

Sto lat Dyrektorze!

11.12.2009 r., PSP Zaborów