2009-11-17
Aktualności / PG Zaborów

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Rozbudzenie uczuć patriotycznych w uczniach to jedno z zadań wychowawczych nauczycieli. Znakomitą po temu okazją są rocznice państwowe. Ostatnio taką rocznicą była rocznica  Odzyskania Niepodległości 11 listopada. Informacje w mediach nie zastąpią przeżycia, śpiewu, pewnego nastroju patriotycznego.

W naszej szkole ten klimat stworzyli uczniowie, przygotowując pod kierunkiem nauczycieli  mgr Krzysztofa Żurka i mgr Andrzeja Ufnalewskiego  wystąp - inscenizacje połączoną ze śpiewem pieśni  patriotycznych.

W pierwszej części były wiersze i piosenki legionowe a także, w sposób alegoryczny, przedstawione rozbiory Polski. Smutny to był czas i mroczne dzieje. Były i zrywy niepodległościowe kończące się jednak klęskami i śmiercią wielu ludzi.

Iskrę nadziei rozniecił dopiero Józef Piłsudzki tworząc Legiony Polskie. Marcin Komorowicz znakomicie wcielił się w postać marszałka. Idea wolnego państwa polskiego ziściła się dopiero w 1918 roku. Uczniowie - głównie z klasy IIb znakomicie przedstawili zarys dziejów Polski. To nie była akademia, ale  teatr dziejów Polski, lekcja patriotyzmu i historii przedstawiona gestem i słowem.

więcej tutaj

17.11.2009 r., Piotr Krawczyk