2009-11-02
Aktualności / PSP Zaborów.

Święto Zmarłych

Już od bardzo wielu lat obchodzimy dzień 1 listopada jako Święto Zmarłych. Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy wszyscy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób. Odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych, zapalamy znicze.

W tym dniu chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wolnym politycznie. Dlatego, każdy z nas powinien pomodlić się za poległych za Ojczyznę, powinien zapalić znicz.

Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaborowie porządkowali i przyozdabiali cmentarz wojenny w Zaborowie, który kryje szczątki 125 uczestników I wojny światowej, a byli to Polacy, Czesi, Chorwaci, Rosjanie, Austriacy, Węgrzy, Włosi i Niemcy. Cmentarz w Zaborowie stał się dla nich miejscem wiecznego spoczynku, tu zostali pogrzebani zdala od swej Ojczyzny i rodziny. Pamięć o nich to nasza powinność i lekcja patriotyzmu. Dzięki współpracy z Panią Haliną Łoboda z Urzędu Gminy w Szczurowej zakupiono znicze i kwiaty, które posłużyły do wykonania wiązanek. W dniu 30 paĽdziernika 2009 roku wszyscy uczniowie szkoły wraz z nauczycielami udali się na cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Musimy szanować cmentarze, przecież wszystko co ziemskie przemija, więc my też kiedyś będziemy spoczywać na nich.

02.11.2009 r., PSP Zaborów