2004-05-14
Aktualności / Dzień Europy w PSP w Zaborowie

Dzień Europy

Taki tytuł miała uroczystość przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia był Szkolny Klub Europejski "Eurosmyk" działający w szkole od lutego tego roku.

Głównym motywem uroczystości była "Podróż po Europie" - widowisko, w trakcie którego członkowie szkolnego klubu europejskiego oprowadzali widzów po poszczególnych krajach "dwudziestki piątki". Na scenie pojawiały się postacie autentyczne i fikcyjne. Była więc Fizia Pończoszanka, legendarny zespół The Beatles, Sokrates, Platon, Arystoteles a nawet - co w maju na pewno jest rzadkością - święty Mikołaj. Sporo emocji wśród widzów wzbudzał pokaz paryskiej mody. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość degustacji potraw i napojów charakterystycznych dla poszczególnych krajów. Serwowano francuskie bagietki, włoską pizzę, belgijskie gofry i angielską herbatę. Holandię symbolizowały tulipany, do Austrii przenieśli się widzowie w rytmie wiedeńskiego walca, Niemcy były rozpoznawalne za sprawą muzyki Beethovena. Koniec podróży nastąpił oczywiście w Polsce, przy dĽwiękach poloneza. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Unii Europejskiej czyli słynną "Odę do radości". Wreszcie nastąpiła chwila, podczas której członkowie klubu "Eurosmyk" złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali klubowe legitymacje. Klub liczy aktualnie 28 osób.

Dużą pomocą w zorganizowaniu imprezy służyli rodzice, a najbardziej zaangażowaną osobą była Teodozja Turaczy, miejscowa nauczycielka sztuki. Poszczególne elementy przedstawienia przygotowywały Krystyna Giza i Marzena Cierniak.

Nie była to pierwsza impreza zorganizowana przez "Eurosmyk". Swoją obecność członkowie klubu zaznaczyli już w marcu organizując Eurodyskotekę, której towarzyszyły konkursy o tematyce europejskiej. Klub ściśle współpracuje z Urzędem Gminy w Szczurowej, Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana. Opiekunki szkolnego klubu zapowiadają rozszerzenie działalności i nawiązanie kontaktów z innymi klubami. Ich największym marzeniem jest zorganizowanie wycieczki do jednego z europejskich krajów. (ZS)

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dziennik Polski, 14 maja 2004 r.