2009-06-18
Aktualności / PSP Zaborów

    

Nauka szansą na lepszą przyszłość

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich i Bałtowa

W dniu 15 czerwca 2009 roku 44 uczniów pod opieką swoich nauczycieli wzięło udział w wycieczce turystyczno - krajoznawczej do Krzemionek Opatowskich i Bałtowa. Wycieczka była możliwa do zrealizowania dzięki udziałowi Szkoły Podstawowej w Zaborowie w projekcie Program Operacyjny Kapitał Ludzki ,,Nauka szansą na lepszą przyszłość”.

Program ten obejmuje wiele działań, których celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Przed wyjazdem uczniowie Kółka Turystyczno - Krajoznawczego opracowali wspólnie z prowadzącym zajęcia Regulamin wycieczki oraz program wycieczki. Regulamin wycieczek w Szkole Podstawowej w Zaborowie będzie przydatny przy organizowaniu kolejnych wycieczek i rajdów w sezonie jesiennym. Program wycieczki okazał się bardzo urozmaicony i bogaty. Członkowie kółka krok po kroku zaplanowali miejsca zwiedzania oraz opracowali informację o tych miejscach.

Wyjechaliśmy z Zaborowa o godzinie 6:00 po przekroczeniu Wisły przez Koszyce, prastary Nowy Korczyn, Opatów dotarliśmy do Krzemionek Opatowskich, w którym wyznaczony był pierwszy obiekt do zwiedzania Kopalnia neolityczna krzemienia pasiastego. Tu zwiedziliśmy oprócz kopalni również wioskę neolityczną. Następnie  dotarliśmy do Bałtowa, który o tej porze roku urzekł nas swoim pięknem. Tu z pomocą przewodnika PTTK udaliśmy się na czterogodzinną  wyprawę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Jurajskiego i Muzeum Geologicznego.

Następnie schoolbusami zwiedzaliśmy Zwierzyniec górny, podziwiając piękno zwierzyny egzotycznej oraz miejscowego krajobrazu lessowego. Zmęczeni i pełni wrażeń chwilkę odpoczęliśmy na placu zabaw. Odwiedziliśmy również stadninę koni, gdzie każdy uczestnik mógł przejechać się wierzchem.

Podziwialiśmy przepiękne krajobrazy oraz wąwozy lessowe i tylko żal, że pałac Dłuckich – Lubeckich jest w tak opłakanym stanie.

Właściwie całą drogę powrotną do Zaborowa słychać było wrażenia uczniów z niezapomnianej i udanej wycieczki, przeplatane piosenkami turystycznymi. Udział szkoły w projekcie POKL pozwolił pięknie połączyć wiedzę teoretyczną z historii i przyrody z rzeczywistością, w powiązaniu z przyjemnością czynnego wypoczynku.

18.06.2009 r., PSP Zaborów