2009-06-01
Aktualności / PSP Zaborów

DZIEŃ MATKI

Nie napisano, nie wyśpiewano i nie wyszeptano wszystkiego co z jednym imieniem matki się wiąże – ile ludzkich bólów, słabości, cierpień i rozpaczy. Ile razy człowiek ugina się pod ciężarem beznadziei, tyle razy wraca na jego wargi to najpiękniejsze ludzkie wołanie: „Matko”!

26 maja to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w roku 1910. W Europie dzień poświęcony matce pierwsza wprowadziła Austria. W jej ślady poszły wkrótce kraje skandynawskie, a potem inne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w roku 1923 w Krakowie. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie.

Chcąc uczcić ten dzień i podziękować swoim mamom za troskę uczniowie, którzy pracują na zajęciach pozalekcyjnych w ramach kołek: teatralnego, regionalnego, europejskiego i plastycznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie zaprosili swoje mamy do szkoły na piękną uroczystość.

Najpierw Dyrektor szkoły Mieczysław Chabura przywitał wszystkich gości oraz złożył mamom życzenia. Potem dzieci przedstawiły część artystyczną. Były więc skecze, przedstawienie teatralne, tańce i pląsy oraz piosenki, wiersze i życzenia dla mamy w wykonaniu dzieci z klas 0 – III. Na zakończenie swojego występu uczniowie wręczyli swoim mamom kwiaty.

Następnie dzieci zaprosiły mamy do konkursów. Były więc skoki na skakance, szacowanie pieniędzy, obieranie jabłek, przyszywanie guzików, rozpoznawanie przez mamę portretu namalowanego przez jej dziecko, rozpoznawanie głosu dziecka nagranego na kasetę, a także taniec polonez w wykonaniu chłopców i ich mam.

Dzieci przygotowały też dla swoich gości poczęstunek.

Uroczystość wraz z dziećmi przygotowały nauczycielki, które prowadzą zajęcia: pani Beata Nicpoń, Krystyna Giza, Agnieszka Boroń i Bogumiła Grocholska.

1 czerwca 2009r. PSP Zaborów