2003-11-20
Aktualności / Baśniowy Zaborów

Pan Dyrektor czyta dzieciom...

_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_ 13 listopada 2003r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyło się spotkanie z baśnią, przygotowane przez nauczycielki tejże szkoły, panie: mgr Krystynę Giza i mgr Marzenę Cierniak. Dzieci z klas 0 – III z wielkim zainteresowaniem wysłuchały baśni J. Ch. Andersena pt. „Dzikie łabędzie”, czytanej przez Dyrektora PSP w Zaborowie mgr inż. Mieczysława Chaburę. Taka okazja nie zdarza się często. Przeżycia związane z odbiorem baśni potęgowała cicha relaksacyjna muzyka i piękna scenografia.

Po wysłuchaniu utworu, dzieci odpowiadały na pytania, związane z treścią baśni, a następnie w grupach malowały ilustracje baśniowych wydarzeń. Efektem tej pracy jest wystawa obrazów na szkolnym korytarzu.

Inspiracją do zorganizowania takiego spotkania była pojawiająca się od kilku miesięcy na ekranach naszych telewizorów reklama akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

W dobie wszechobecnej telewizji i komputerów trudno jest zachęcić dzieci do czytania. Narzekamy na młodzież, że nie lubi czytać lektur. Łatwiej przecież sięgnąć po gotowe opracowanie czy film, niż wysilać się i zmuszać się do myślenia, wyrażania własnej opinii. Czytanie dzieciom tekstów literackich, a zwłaszcza baśni, odgrywa ogromną rolę w rozwoju młodego człowieka. Dostarcza małemu odbiorcy silnych przeżyć emocjonalnych, rozwija fantazję, spostrzegawczość, pamięć, myślenie i wyobraĽnię, uczy „niedosłownego” podejścia do literatury, kształtuje inteligencję, ucząc przewidywać i wyciągać wnioski, przygotowuje do przyszłego odbioru literatury współczesnej.

Baśnie mają ogromny wpływ na rozwój moralny dziecka. Tu zawsze dobroć, pracowitość, odwaga i męstwo zostają nagrodzone, a chciwość, skąpstwo, lenistwo – ukarane. Dobre zakończenie utwierdza w dzieciach wiarę w sprawiedliwość. Poprzez baśń dziecko styka się z losem drugiego człowieka, poznaje wewnętrzny świat ludzi, dzięki czemu lepiej poznaje, nazywa i ocenia własne przeżycia. W ten sposób rozwija się w dziecku zdolność do kontroli i oceny własnego, a także cudzego postępowania.

Dzieci w młodszym wieku szkolnym są podatne na wpływy, łatwo przyswajają sobie postawy społeczne, są bardzo plastyczne i to, czego się nauczą w tym okresie, zostanie im na całe życie.

Mając to na uwadze, nauczyciele klas młodszych często sięgają po baśnie na swoich zajęciach. A poprzez takie spotkania, jak to, które odbyło się w PSP w Zaborowie, pragną zachęcić do czytania dzieciom również rodziców i inne osoby dorosłe, wychowując nowe pokolenie ludzi wrażliwych na los drugiego człowieka._x000D_ _x000D_

_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_
_x000D_ _x000D_

20 listopada 2003r. PSP Zaborów Krystyna Giza, Marzena Cierniak