Towarzystwo Szczurowa

 

Strona internetowa portalu Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa w Chicago

 

 Skład Zarządu:

 EUGENIUSZ GOLIK  Prezes
 WŁADYSŁAW MUCEK  Wiceprezes
 STANISŁAW DANIEL
 Wiceprezes
 CELINA REGUŁA
 Sekretarz Protokołowy
 HALINA WOJNICKA
 Skarbnik
 CELINA REGUŁA
 Sekretarz Finansowy
 GENOWEFA RAKOCZY
 Rada Gospodarcza
 MARIA MUCEK
 Rada Gospodarcza
 EDWARD REGUŁA
 Chorąży
 WŁADYSŁAW MUCEK
 Chorąży

 

Pamiętnik Towarzystwa Ratunkowego

 

HISTORYCZNE POCZĄTKI DZIAŁALNOŚCI
Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa
w Chicago, Illinois
1902-2010 r. 

W 1902 roku spora garstka emigrantów z parafii Szczurowa, mając na uwadze potrzeby swych braci w rodzinnej miejscowości postanowiła przyjść im z pomocą.

Na myśl rzuconą przez jednego z pierwszych pionierów ze Szczurowej Pana Grzegorza Małek, przy pomocy Jana Burlak i innych powołano do życia grono Szczurowian, w celu ufundowania zegara na wieży kościelnej kościoła parafialnego w Szczurowej. W 1904 roku projekt został wykonany, a tym samym wieże przybrały widok imponujący. W 1910 roku z incjatywy Tomasza Wysypek i Walentego Dzień zapoczątkowano budowę pomnika Tadeusza Kościuszki na Szczurowskim rynku. Zebrano już kilkaset dolarów jednak I Wojna Światowa przerwała powyższy projekt. Wojna przynosi pożogę i zniszczenia tak i ze Szczurowej jak i w całej okolicy. Najeźdźcy zebrali dzwony z kościoła na przetopienie dla potrzeb przemysłu wojennego.

Po raz kolejny Szczurowianie  zaczęli pracować, jeszcze bardziej energicznie z Janem Nowakiem i Walentym Juszczykiem na czele, żeby zebrać pieniądze i zakupić nowe dzwony. Urządzili zabawy, zbierali dobrowolne datki. Przy zbożnej i mozolnej pracy z początkiem 1920 roku dzwony zawisły znowu na wieżach kościelnych. Widząc potrzeby kulturalno – oświatowe postanowiono z inicjatywy Andrzeja Kijak dobudować siódmą klasę w Szczurowskiej szkole. W dalszych latach Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wysyłało pieniądze dla strażaków, powodzian, na przedszkole prowadzone przez siostry zakonne w Szczurowej  oraz pomagano pogorzelcom. W 1936 roku przy pomocy sąsiednich wiosek  Górki, i Niedzielisk, urządzono bal parafialny i cały dochód został wysłany na budowę Wikarówki przy Parafii Szczurowa.

W dalszych latach  1937 – 1967 roku Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wykonywało w myśl wskazań założycieli piękną pracę, która została zapisana złotymi literami. Po II Wojnie Światowej Towarzystwo Ratunkowe wysyłało pieniądze na gruntowny remont kościoła i budynków parafialnych, zabezpieczało kościół przed dalszym opadaniem wież, odnawiało zabytkowe polichromie, położyło marmurową posadzkę, sprawiło 22-głosowe organy. Ponadto odnowiono i wstawiono witraże, wyzłocono trzy boczne ołtarze, przeprowadzono gruntowny remont kaplicy cmentarnej, ogrodzono cmentarz trwałym murem z granitu.  Towarzystwo Ratunkowe w dużym stopniu przyczyniło sie do budowy i wyposażenia Kaplicy przedcmentarnej, dofinansowywało budowę nowej plebanii parafialnej, zakupiło piece do centralnego ogrzewania w Kościele Parafialnym oraz w dalszym ciągu pomaga finansowo.

W tym samym okresie Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wspomogło donacjami:
* Straż Pożarna Szczurowa
* Orkiestra Dęta Szczurowa
* Budowę Kościoła w Górce
* Budowę Kaplicy W Rajsku
* Budowę Plebani w Szczurowej
* Zakup piecy gazowych do Kościoła w Szczurowej
* Dofinansowanie na budowę i wyposażenie Domu Przedcmentarnego
* Finansowanie zakupu okien do domu Sióstr Zakonnych w Szczurowej
* Wspomaganie finansowe dla osób prywatnych
* Remont Kościoła Parafialnego w Szczurowej.

Informacje o Towarzystwie:


Galeria zdjęć

Audiencja Państwa Alicji i Władysława Małek - zasłużonych sponsorów i członków Towarzystwa Ratunkowego Szczurowaw Chicago

Przedstawiciele Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa w Chicago


Szczurowianie w Chicago


 

od lewej: Władysław Małek, Janina Fudala, Stanislaw Rebacz, Waldemar Kucmierz, Marian Czarnik

Przedstawiciele Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa w Chicago
 

 

Galeria zdjęć z bankietu z okazji 225-lecia Diecezji Tarnowskiej
 

 

Galeria zdjęć z Zabawy Jesiennej