kultura / miasta partnerskie

    Bohorodczany (Ukraina)

Bohorodczany (ukr. Богородчани) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, stolica rejonu w obwodzie iwanofrankowskim. 7,3 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). W II Rzeczypospolitej do 1932 roku miasto powiatowe, następnie w powiecie stanisławowskim województwa stanisławowskiego.
 

Strona internetowa rejonu Bohorodczany

 


 

   Miedzichowo  (woj. wielkopolskie)

Gmina Miedzichowo położona jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Od zachodu sąsiaduje z gminą Trzciel (granica przebiega tylko 3 km od miasta Trzciel). Od północy graniczy z gminami Pszczew i Międzychód, od wschodu z gminą Lwówek, od południa zaś z gminami Nowy Tomyśl i Zbąszyń. Gmina Miedzichowo należy do powiatu nowotomyskiego. Znajduje się w odległości 19 km od Nowego Tomyśla, a od Poznania dzieli ją 81 km.

Całkowita powierzchnia gminy Miedzichowo to 20 861 hektarów. Charakterystyczną cechą gminy jest jej zalesienie. Tereny pokryte lasami zajmują ok. 70% jej obszaru. Część z nich znajduje się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Miedzichowo nie posiada rozwiniętego przemysłu, dlatego stopień zanieczyszczenia środowiska w tym rejonie jest bardzo niski. Rozwija się tu głównie leśnictwo i rolnictwo, choć przeważnie występują tu grunty rolne klasy V i VI. Tradycyjnie uprawia się tu żyto i ziemniaki. Bardzo popularna jest uprawa wikliny, a także chmielu i szparagów. Przez gminę przebiega z zachodu na wschód międzynarodowa droga E 30. Drogi asfaltowe nie są tu zbyt liczne. Gminę Miedzichowo zamieszkują 3852 osoby w 21 wsiach podzielonych na 13 sołectw. Największe osady to: Bolewice i Miedzichowo. Z rolnictwa utrzymuje się większa ilość osób.

Teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Pełne uroku obszary leśne i jeziora, a także czyste, nieskażone powietrze, powodują, że rejon ten idealnie nadaje się do rekreacji i wypoczynku. Gmina stale rozwija bazę turystyczną. Przy drodze E30 znajdują się liczne bary i restauracje stanowiące dobre zaplecze gastronomiczne.

Strona internetowa gminy Miedzichowo