2021-11-26
Aktualności / Poznaj Polskę - Ucniowie z Woli Przemykowskiej zwiedzali muzea

W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Przemykowskiej wzięli udział w jednodniowej wycieczce autokarowej do Krakowa.

Obejmowała dwa punkty edukacyjne z następującego zakresu tematycznego:
•    Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie- Śladami Polskiego Państwa Podziemnego
•     Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie- Kultura i dziedzictwo narodowe

Uczniowie  mieli zapewnioną profesjonalną opiekę pilota wycieczki i certyfikowanych przewodników.

W  Muzeum  Lotnictwa uczniowie  mogli  zobaczyć stare modele  samolotów , śmigłowców, szybowców oraz wielu innych ciekawych pamiątek związanych z historią polskiego lotnictwa. Młodzież mogła podziwiać legendarny samolot szkolny TS-11 Iskra, śmigłowiec Mi-8 i myśliwiec Lockheed F-104 i wiele innych maszyn. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach modelarskich, gdzie pod czujnym okiem instruktora tworzyli drewniane modele samolotów i śmigłowców podobnych do tych, które zaprezentowane zostały w Muzeum.

Uczniowie w trakcie wycieczki poznali zabytki i historię Krakowa oraz legendy związane z tym miastem. Zwiedzili Stare Miasto i po czym udali się do Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie. Muzeum to jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce, upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego sile zbrojnej Armii Krajowej. Ideą Muzeum jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia wraz z jego duchową genezą, obejmującą Polskę przedwojenną oraz kształtem jego dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Na wystawach zwiedzający mieli szansę doświadczyć osobistego wymiaru wojny i okupacji przez pryzmat osobistych pamiątek, fotografii archiwalnych i dokumentów, a także poznać losy, postawy i działania żołnierzy AK.

W trakcie wycieczki dzieci miały zaplanowany też ciepły  posiłek – obiad.


 

UG Szczurowa