2021-11-26
Aktualności / Wycieczka Uczniów z Woli Przemykowskiej do Krakowa

W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Przemykowskiej wzięli udział w jednodniowej wycieczce autokarowej do Krakowa.

W związku z zamknięciem  w dniu 15.10.2021 Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema konieczne było dokonanie zmian w planie wycieczki. Wycieczka obejmowała wiec dwa punkty edukacyjne z następującego zakresu tematycznego:
•    Kraków – historyczny zespół miasta – Kultura i dziedzictwo narodowe
•    Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukiennice Kultura i dziedzictwo narodowe
•    Muzeum Obwarzanka
Uczniowie mieli zapewnioną profesjonalną opiekę pilota wycieczki i certyfikowanych przewodników.

Celem wyjazdu było poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem. Dzieci zwiedziły Rynek Główny w Krakowie. Wysłuchały  opowieści o królu Kraku i Wandzie, która nie chciała Niemca, o Smoku Wawelskim  zjadającym mieszkańców miasta, o panu Twardowskim, który podobno do dziś siedzi na księżycu, o żółtej ciżemce ukrytej w Kościele Mariackim, o gołębiach na rynku, skąd się wzięły i o tym, kto kryje się pod ich postaciami, a także legendy o wieżach Kościoła Mariackiego. Pani przewodnik starała się zainteresować uczniów, zadając im pytania, organizując minikonkursy. Uczniowie widzieli też  Smoka Wawelskiego – ważny symbolu miasta. Zwiedzili dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedrę Wawelską. Mieli okazję posłuchać historii związanej z dzwonem  Zygmunta.

Drugim ważnym punktem wycieczki była wizyta w  Muzeum Narodowym w Krakowie- Sukiennice. Tu uczniowie obejrzeli wystawy Galerii Sztuki Polskiej XIX w., która jest prezentowana w czterech salach:      

  • Sala Bacciarellego: Oświecenie
  • Sala Michałowskiego: Romantyzm
  • Sala Siemiradzkiego
  • Sala Chełmońskiego

Trzecim punktem wycieczki było Muzeum Obwarzanka, gdzie dzieci mogły zapoznać się z historią obwarzanka i tradycji wypieku obwarzanka. Dowiedziały się, która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryły wszystkie jego tajemnice i poznały unikatowy proces jego produkcji. Po zakończeniu pokazu wyszły z głową pełną wiedzy, trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka.

W trakcie wycieczki dzieci miały zaplanowany też ciepły  posiłek – obiad.

Zwiedzając szlak turystyczny, nie tylko poznali historię miasta, ale też poczuli atmosferę średniowiecznego rynku.


 

UG Szczurowa