2021-08-20
Aktualności / Policja ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników banku

Szanowni mieszkańcy

Komenda Powiatowa w Brzesku przestrzega przed oszustwem na tzw. „pracownika banku”, które staje się coraz bardziej popularne.

Oszustwo to polega na tym, że dzwonią osoby podające się za pracownika banku, informują o próbach włamania na konto, a po chwili proszą o zainstalowanie aplikacji rzekomo zabezpieczających przed kradzieżą. Osoby te są na tyle wiarygodne, że ich rozmówcy postępują według ich wskazówek, tj. podają swoje dane osobowe, kody autoryzacji, po czym tracą środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenia jakichkolwiek usług finansowych i bakowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie , czy komputerze programu, czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprze zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania, bądź zabezpieczania oszczędności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiając dostęp do kont bankowych oraz możliwości wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że osoba kontaktująca się w imieniu banku, nigdy nie prosi nas o dane do logowania, podanie kodu BLIK, czy zainstalowanie aplikacji nieznanego pochodzenia.

UG Szczurowa