2020-09-28
Aktualności / Wycieczka do Wieliczki i Krakowa uczniów Szkoły Podstawowej w Zaborowie

W ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” realizowanego przez Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi Gminami w dniu 23 września 2020 r. uczniowie klasy I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo - turystycznej do Wieliczki i Krakowa.

Pierwszym celem naszej podróży była Kopalnia Soli „Wieliczka” - bezcenny zabytek kultury materialnej świata wpisany na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w szybie Daniłowicza. Podzieleni na dwie grupy, wraz z przewodnikami, ruszyliśmy na zwiedzanie podziemnej trasy kopalni. Podziwialiśmy wykute w soli piękne komory, m.in. Komorę Michałowice, Komorę Weimar, Komorę Janowice, Kaplicę św. Kingi, Komorę Mikołaja Kopernika, niesamowite podziemne jeziora i unikalne solne rzeźby. Duże wrażenie wywarła na nas Komora Spalone, gdzie nisko pochyleni, ubrani w wilgotne ubrania, które miały ich chronić -podziemnymi wyrobiskami wędrowali tzw. Pokutnicy. Ich zadanie polegało na tym, by wypalić metan nim jego stężenie doprowadzi do wybuchu. Praca ta była bardzo niebezpieczna. Mogliśmy posłuchać odgłosów wypalanego metanu. Wędrując korytarzami kopalni pokonaliśmy w dół setki schodów. Przewodnicy w ciekawy sposób opowiadali o dziejach kopalni, ciężkiej pracy wielu pokoleń górników oraz rządzących w kopalni siłach przyrody, a także o tym co dzisiaj dzieje się w kopali. Poznaliśmy też legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Zobaczyliśmy maszyny i narzędzia górnicze.

Po tak długiej wędrówce trochę bolały nas nogi, ale na szczęście na górę nie musieliśmy wspinać się po schodach, lecz wyjechaliśmy windą. W przykopalnianym sklepiku mogliśmy zaopatrzyć się w pamiątki, które będą przypominać nam to niezwykłe miejsce.

Chociaż kopalnia dostarczyła nam tylu wrażeń, to jeszcze nie był koniec naszej wycieczki. Kolejnym punktem programu była stolica województwa małopolskiego - Kraków, pełna legend, bezcennych zabytków architektury i sztuki, historyczna stolica Polski z centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po tym pięknym mieście oprowadzała nas pani przewodnik, która ciekawie opowiadała nam o historii i dniu dzisiejszym tego niezwykłego miejsca. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Na Rynku Głównym Starego Miasta podziwialiśmy Bazylikę Mariacką, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, a także piękne dorożki i stada krakowskich gołębi.

Po pysznym obiedzie udaliśmy się na Wawelskie Wzgórze, gdzie mogliśmy podziwiać siedzibę królów Polski, poznać historię tego niezwykłego miejsca. Ostatnim punktem programu wycieczki były odwiedziny legendarnego wawelskiego smoka, który, a jakże, zionął ogniem. Chociaż dzieci odczuwały już trudy wycieczki, chętnie wspinały się na metalowego potwora.

Po krótkim odpoczynku na wiślanych bulwarach pełni wrażeń wróciliśmy do Zaborowa.

Dziękujemy pomysłodawcom i organizatorom projektu „Odkrywam Małopolskę”, za dofinansowanie naszej wycieczki.

Krystyna Giza - SP Zaborów