2020-10-12
Aktualności / Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu "Pomocna Dłoń" działającego w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich

Nowy rok szkolny 2020/2021 Szkolne Koło Wolontariatu działające w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich rozpoczęło bardzo aktywnie.

We wrześniu uczniowie wraz z przedszkolakami ze Wrzępi wzięli udział w III edycji Akcji Kredkobranie, która jest ogólnopolską akcją charytatywną mającą na celu pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej.

Licznie zebrane dary, w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów i wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, zostały przekazane do  organizatorów akcji, którymi są Fundacja Ignatianum wraz ze Stowarzyszeniem Korzenie przy wsparciu środowiska Akademii Ignatianum w Krakowie. Podarunki trafią do szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci na Białorusi, Ukrainie i Litwie.

W październiku już po raz dziewiąty uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Ap. w Bochni i z wielkim zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę makulatury na misje. Mimo bardzo krótkiego czasu na organizację akcji, zaledwie tygodnia, udało nam się uzbierać kilkaset kilogramów makulatury, która dzięki uprzejmości pana Mirosława Wilka 3 października 2020 r. została dostarczona do Bochni. Jak podają organizatorzy akcji, zebrane środki zostaną przeznaczone na wykończenie i wyposażenie pomieszczeń pierwszego budynku Centrum Dziecka w Kamerunie, a konkretnie na zakup drugiego zbiornika na wodę i krany do czerpania wody przez okoliczną ludność.

Ponadto od września 2014 roku kontynuowana jest na bieżąco Adopcja Serca, w ramach której materialnie i duchowo uczniowie wspierają Emanuela mieszkającego w sierocińcu w Zambii prowadzonego przez Siostry Służebniczki Maryi Niepokalanej z polskiej Starej Wsi przy wsparciu Fundacji Kasisi.

W ramach działań charytatywno - ekologicznych wolontariatu zbieramy także plastikowe nakrętki, które przekazywane są rodzicom Szymona, który wymaga stałej rehabilitacji. Wiemy o tym, że wrzucenie nakrętki do oddzielnego woreczka, a potem przyniesienie go do szkoły nic nie kosztuje, a przynosi ogromne korzyści - ratuje środowisko i co najważniejsze - pomaga potrzebującym!

Pamiętamy, że udział w każdej akcji charytatywnej uczy młode pokolenie otwartości i wrażliwości na potrzeby innych oraz niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym, dlatego już planujemy kolejne działania.

Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna dłoń”
działające w PSP w Strzelcach Wielkich