2020-09-25
Aktualności / Realizacja zadań projektu "Polski ZŁOTY ma 100 lat!" - wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym do Żywca

W dniu 17 września 2020 r. uczniowie klas IV-VIII Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Uściu Solnym, w ramach realizacji zadań projektu „Polski ZŁOTY ma 100 lat!” współfinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego, udali się na wycieczkę do Żywca oraz na Górę Żar.  

Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania Starego Zamku, który swymi początkami sięga połowy XIV w., został wzniesiony z kamienia łamanego. Nie tylko ze względu na swój wiek, ale również na ciekawą historię powiązaną ściśle z wydarzeniami dziejowymi o wymiarze europejskim, zasługuje on na miano światowego dziedzictwa kulturowego. Początki jego powstania okryte są tajemnicą. Pierwszymi, potwierdzonymi w dokumentach właścicielami miasta i zamku, byli Komorowscy herbu Korczak, którzy dzięki swym kontaktom i podróżom włączyli zamek żywiecki w nurt renesansowej sztuki europejskiej. Z ich to inicjatywy - w ramach przebudowy zamku gotyckiego w renesansowy - powstał piękny arkadowy dziedziniec zachowany w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego.  

Atrakcją były warsztaty garncarskie, podczas których młodzież próbowała swoich sił w rzeźbieniu i lepieniu w glinie. Wykazali się inwencją twórczą, kreatywnością a efekty pracy zaskoczyły ich samych.

 

Podczas zwiedzania komnat zamkowych zapoznali się z różnymi ekspozycjami: archeologiczną, przyrodniczą, historyczną oraz wystawą malarstwa współczesnego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zamkowa sala tortur.   

Zamek żywiecki otoczony jest zabytkowym, 26 hektarowym parkiem, którego początki sięgają XVII wieku. Park, pierwotnie założony w stylu włoskim, wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII w., z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich - Starykoń .W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy. Uczniowie mieli możliwość podziwiania tego urokliwego, romantycznego parku podczas spaceru.

Kolejnym punktem programu wycieczki był wyjazd kolejką na Górę Żar, gdzie mieści się druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce. Jest to elektrownia szczytowo - pompowa wykorzystująca jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, natomiast górny, sztuczny zbiornik wybudowany jest na szczycie Góry Żar. Myśl o budowie polskiej elektrowni szczytowo - pompowej zrodziła się w latach przedwojennych w okresie budowy zapory w Porąbce, a jednym z pierwszych pomysłodawców był nadzorujący jej budowę Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent II RP.

Ze szczytu góry roztaczają się piękne widoki na malownicze krajobrazy Beskidów,  które stały się doskonałym tłem do pamiątkowych zdjęć.

Dzień wypełniony był licznymi atrakcjami i przyjemnościami. Uczniowie pełni pozytywnych wrażeń oraz niezapomnianych chwil wrócili wieczorem do domów.

Urszula Mądrzyk, Małgorzata Kuta - ZSP w Uściu Solnym