2020-08-15
Aktualności / 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Szanowni Państwo!
100 lat temu - w sierpniu 1920 roku - na przedpolach Warszawy rozegrało się decydujące starcie wojny polsko - bolszewickiej. Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan - Rozwadowskiego, w bohaterskiej walce obroniło wolność i niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej. W tamtych dniach roku 1920 decydował się nie tylko los Polski, ale i całej Europy. Polskie zwycięstwo przekreśliło sowieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią i uratowało cały kontynent przed marksistowską czerwoną zarazą.

Obchodzone dzisiaj Święto Wojska Polskiego niech będzie okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom za ich trud i wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę polskim żołnierzom bezpiecznej służby oraz osobistej satysfakcji z pełnienia tej, jakże szlachetnej misji.

Dzisiaj, 100 lat od pokonania bolszewików, w roku, który został ustanowiony rokiem Bitwy Warszawskiej, nasze serca wypełnia duma. Duma z wielkiej historii naszego narodu i wielkiego zwycięstwa. Dzisiaj oddajmy hołd obrońcom naszej ojczyzny. Tym, którzy walczyli w wojnie polsko - bolszewickiej. Tym, którzy walczyli w I i II wojnie światowej. Wszystkim, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność i niepodległość Polski. Ludziom, których etosem są słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny! Niech żyje Polska!

Zbigniew Moskal
Wójt Gminy Szczurowa

UG Szczurowa