2019-12-23
Aktualności / Pieczenie i dekorowanie pierników przez uczniów Szkoły Podstawowej w Niedzieliskach

Jakie słodkie zapachy kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia? Oczywiście „pierniki!” Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekoracja pierniczków.

Jak co roku uczniowie mogli oddać się pieczeniu oraz dekorowaniu korzennych ciasteczek, które stanowią wspaniałą ozdobę świątecznego stołu czy choinki. Mogą być także oryginalnym, własnoręcznie stworzonym prezentem.

Szkoła przy ścisłej współpracy z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Niedzieliskach zorganizowała w dniu 9 grudnia 2019 r. spotkanie podczas którego dzieci piekły i dekorowały pierniczki.

Wałkowanie ciasta, wycinanie wzorów, obserwowanie pierniczków przez szybę piekarnika, a potem ozdabianie - to zabawa, którą będą wspominać przez cały rok. Pierniczki to piękne i oryginalne ozdoby choinkowe, które w Boże Narodzenie dzieci z dumą pokazują gościom. Własnoręcznie zrobione i ładnie zapakowane ciasteczka świetnie nadają się też na drobne upominki. Korzenne pierniczki napełniają cały dom pięknym zapachem, który niezrównanie się komponuje z zapachem choinki!

Pierniki świąteczne warto piec nie tylko dla ich smaku, ale także dla podtrzymywania tej pięknej tradycji i integracji. Nie ma, bowiem nic przyjemniejszego niż prawdziwa, pachnąca choinka, udekorowana pierniczkami i ciasteczkami własnego pomysłu! Pierniki to także nieodłączny element świątecznej atmosfery i nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowym menu. Są, bowiem symbolem szczęścia i dostatku.

Zgodnie już z tradycją naszej szkoły, członkowie samorządu szkolnego wraz z opiekunem p. Anną Czachor  oraz panią Izabelą Skórą tuż przed świętami odwiedzili osoby starsze i samotne z naszej miejscowości i obdarowali je swoimi słodkimi wypiekami, składając przy tym bożonarodzeniowe życzenia.  Oprócz piernikowych choinek, uczniowie podzielili  się uśmiechem, dobrym słowem, pozytywnymi emocjami, radością i życzliwością.

Ten miły, ciepły gest dostarczył starszym mieszkańcom wielu wzruszeń, pokazał, że pamiętamy o nich, świadczył o naszej życzliwości, a dla naszych uczniów był też okazją do spełnienia dobrego uczynku. Odwiedzanie starszych ludzi sprawiło dzieciom dużo przyjemności - czuli, że zrobili coś dobrego. Dla naszych wychowanków ważne jest to, że ci starsi ludzie czują się szczęśliwi i chociaż przez krótką chwilę radośni.

Anna Czachor - SP Niedzieliska