2019-12-02
Aktualności / III Konkurs Recytatorski w Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Przemykowskiej

28 listopada 2019 r. w Naszej Szkole odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.

Wzięli w nim udział uczniowie  wszystkich klas. Z klas 1-3 wystąpiło pięcioro dzieci, zaś klasy 4-8 reprezentowało dziesięcioro uczniów.

Uczniowie przygotowali wspaniałe recytacje, prezentując najpiękniejsze wiersze o Polsce, jej historii. Ponadto uczniowie klas najstarszych przedstawili utwory m.in. Stanisławy Wiatr- Partyki, którą w 1940 r. wraz z matką zesłano do północnego Kazachstanu, gdzie spędziła długie, chłodne i głodne 6 lat. Po latach zesłania wróciła do Polski w 1946 r.  Do dziś działa w Związku Sybiraków i Rodzinie Katyńskiej. Prowadzi publicystykę w radiu i prasie, a nade wszystko uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą. Tablice, pomniki, warsztaty edukacyjne, cykl audycji „Tobie, Polsko”, kasety... Poezja. Pani Stanisława ponadto spisuje wspomnienia o Syberii i Katyniu, składa kolejne tomiki wierszy. Jest inicjatorką i autorką wielu przedsięwzięć, warsztatów i wykładów o „Golgocie Wschodu”, których wysłuchało już tysiące osób. Nasi uczniowie zaprezentowali m.in. jej wiersze: „Życiorys”, „Tak to my”, „Czy to wiatr”, „Nad Wołyniem”, „Bajka”.

Konkurs prowadzili uczniowie klasy 7 i 8- Magdalena Biś i Maciej Morawiec.

W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajął Kamil Biś (klasa 2), drugie- Gabriela Krzeczowska (klasa 3), a trzecie- Wiktoria Wiśniowska (klasa 3).  Wyróżniona została również Gabriela Śliwińska z klasy 2.

Zwyciężczynią w kategorii klas 4-8 została uczennica klasy 7.- Magdalena Biś. Tuż za nią uplasował się Remigiusz Mazur z klasy 8., a na trzecim miejscu znalazła się Anna Gulik (klasa 7). Jury przyznało również dwa wyróżnienia- dla Izabeli Janeczek (klasa 6.) oraz dla Natalii Biś (klasa 7.).

Uczniowie, którzy zajęli 1 i 2 miejsce, będą reprezentowali Naszą Szkołę w Międzygminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej „My z tej samej Ojczyzny…” w Szczurowej 13 grudnia.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody w postaci książek i upominków. Fundatorem nagród był ksiądz Ryszard Serafin.

W jury pracowały: pani Dyrektor Szkoły Iwona Kalisz- Drewko, Joanna Kawiorska- nauczycielka klas 2-3 oraz Joanna Gwóźdź- bibliotekarka Publicznej Biblioteki w Woli Przemykowskiej.

Konkurs przygotowali polonistka Urszula Stańczyk i historyk Mateusz Michalski.

Iwona Kalisz- Drewko- Dyrektor SP Wola Przemykowska