2019-11-25
Aktualności / Uroczysta akademia z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich

W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. 

Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym oraz wyrazili swoją miłość do Ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami. Społeczność szkolna wzięła udział w akademii, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, a atmosferę powagi nadał wspólnie odśpiewany Hymn Polski.

Zgromadzeni z zainteresowaniem wysłuchali montażu słowno - muzycznego, który był niezwykle bogaty w treść i piękne pieśni patriotyczne. 

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie przedstawili losy Polski okupowanej przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz Polaków walczących o wolność.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Dorota Jaszczowska, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystej akademii. Przypomniała, że powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie.

Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodu.

Krystyna Zydroń- SP Strzelce Wielkie