2019-09-13
Aktualności / "Narodowe Czytanie 2019" w Gminie Szczurowa
Nowele polskie były lekturą ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainaugurowanej w 2012 roku przez Parę Prezydencką. Prezydent RP Andrzej Duda, w specjalnym liście dotyczącym Narodowego Czytania 2019 napisał: Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
 
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie takie jak:
  1. Dobra pani- Eliza Orzeszkowa,
  2. Dym- Maria Konopnicka,
  3. Katarynka- Bolesław Prus,
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)- Bruno Schulz,
  5. Orka- Władysław Stanisław Reymont,
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony…- Stefan Żeromski,
  7. Sachem- Henryk Sienkiewicz,
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)- Henryk Rzewuski.
W Gminie Szczurowa piękno polskich nowel odkrywaliśmy poprzez aktywne włączenie się wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. 
 
Wybrane fragmenty polskich nowel czytali: przedstawiciele Urzędu Gminy w Szczurowej, radni, sołtysi, panie z kół gospodyń wiejskich, seniorzy, dyrektorzy, pracownicy, emeryci i uczniowie szkół oraz rodzice.
 
Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego oraz doskonałą promocją wybitnych dzieł polskiej literatury.
 

Kierownik ZOSiP w Szczurowej