2019-05-20
Aktualności / Wyszli na Śnieżkę- rajd młodzieży w Karkonoszach
Kolejny rajd turystyczny, zorganizowany przez Gminne Koło PTTK „ Harnasie” przy Szkole Podstawowej w Niedzieliskach, poprowadził uczestników w Karkonosze. W dniach 24-26 kwietnia 2019 r. grupa ponad 40 osób z terenu gminy wraz ze swoimi opiekunami i przewodnikiem panem Stanisławem Kornasiem wybrała się by zdobyć najwyższy szczyt tego pasma górskiego. Pierwsze podejście na Śnieżkę się nie powiodło i w pierwszym dniu rajdu ze względu na bardzo mocny wiatr i oblodzony szlak uczestnicy doszli do schroniska Łomniczka i po krótkim odpoczynku wrócili do Karpacza. Tam był czas na zwiedzenie Świątyni Wang, która została przeniesiona w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Obiekt ten jest uważany za najstarszy drewniany kościół w Polsce. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po przybyciu do punktu zakwaterowania w miejscowości Szklarska Poręba i po posiłku odbyła się pogadanka na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia a następnie uczestnicy skorzystali z pobliskiego boiska typu Orlik, gdzie mogli zagrać w piłkę nożną i inne gry i zabawy. 
 
Drugi dzień przywitał uczestników zdecydowanie lepszą pogodą niż dzień wcześniej. Słońce i prawie bezwietrzna aura oraz zmiana drogi wyjścia na górę, dawała tym razem szanse na zdobycie Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W czasie wędrówki towarzyszyła piękna pogoda i niezapomniane widoki, były też miejsca gdzie trzeba było przeprawić się przez śnieg co było nie lada atrakcją dla turystów. Po około 3 i pół godzinie wszyscy dotarli na szczyt. Tam był czas na pamiątkowe zdjęcia i podziwianie pięknych krajobrazów. Po chwili odpoczynku zmęczeni, ale i bardzo zadowoleni, bezpiecznie powrócili na dół do autobusu. W tym dniu wieczorem odbyły się jeszcze gry i zabawy na Orliku oraz dyskoteka. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na zakończenie rajdu w trzeci dzień wycieczkowicze zwiedzili Szklarską Porębę gdzie był czas na zakup pamiątek oraz degustację pysznych lodów. 
 
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobycia kolejnego szczytu. Bardzo dziękujemy osobom panu Zbigniewowi Moskalowi Wójtowi Gminy Szczurowa, przewodnikowi Stanisławowi Kornasiowi, Michałowi Winczurze prezesowi Gminnego Koła PTTK „Harnasie” i opiekunom, nauczycielom wychowania fizycznego dzięki którym udało się po raz kolejny zorganizować rajd profilaktyczno- turystyczny.

Tekst i zdjęcia: Robert Dzień