2018-06-27
Aktualności / Rozsławiają szczurowski folklor w świecie
Najpierw były poszukiwania muzyki krakowskiej w wykonaniu kapeli do programu Folklorystycznego Zespołu „Jupem” z Brazylii. Zespół został założony 50 lat temu w mieście Erechim przez księdza Walentego Nowackiego- kapelana polskich dywizjonów z Anglii i jego głównym celem było stworzenie możliwości kontynuowania edukacji dla dzieci z polskich rodzin i kultywowania polskich tradycji ludowych.
 
Janusz Chojecki- znany warszawski choreograf i ceniony specjalista od kultury ludowej, wieloletni choreograf „Mazowsza”- do przygotowywanego z brazylijskim zespołem programu wybrał utwory wykonywane przez Kapelę Ludową „Pastuszkowe Granie” ze Szczurowej. I w ten oto sposób melodie, pieśni i przyśpiewki ziemi szczurowskiej dotarły do potomków polskich emigrantów, którzy wyjechali przed I wojną światową do Brazylii.
 
Nie tak dawno „Pastuszkowe Granie” otrzymało list z Brazylii z podziękowaniami od zespołu „Jupem” oraz propozycją współpracy, a muzyka w wykonaniu szczurowskiej kapeli rozbrzmiewa w Ameryce Południowej, rozsławiając folklor Krakowiaków Wschodnich „Zaborowską nutę” i naszą Gminę.

UG Szczurowa