2018-02-27
Aktualności / Noworoczny Turniej Szachowy
Z inicjatywy nauczycieli prowadzących zajęcia „Edukacja przez szachy” w Szkole Podstawowej w Szczurowej po raz pierwszy został zorganizowany I Noworoczny Turniej Szachowy o nagrodę dyrektora pani Aliny Oleksy.
 
 
Do rywalizacji przystąpiło 26 uczniów klas IV z rocznika 2007-2008. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim, kontrolowanym na dystansie 5 rund, a tempo gry wynosiło 15 minut dla zawodnika.  Gra w szachy nie jest prosta, mimo tego uczniowie ją polubili i choć jeszcze popełniali błędy, rywalizacja podczas turnieju była bardzo zacięta.
 
 
 
 
 
 
Do ostatniej rundy zmieniała się kolejność miejsc poszczególnych zawodników. Ostatecznie główną nagrodę od pani dyrektor otrzymał Daniel Kabat z klasy IV C, który nie przegrał żadnej partii i po zdobyciu 4,5 pkt. zajął pierwsze miejsce w turnieju. Tuż za nim uplasowali się Dawid Marcińczak- kl. IV A i Paweł Przybyło- kl. IV B.  Czwarte miejsce uzyskał Karol Tracz- IV B, piąte Krzysztof Budyn- IV A, a szóstą pozycję Szymon Sternowski z kl. IV C. Najlepszą zawodniczką była Gabrysia Grochola z kl. IV A, drugie miejsce zdobyła Julia Szafraniec z kl. IV B a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Mędrek z kl. IV A. 
 
Turniej przygotowali i przeprowadzili nauczyciele: pan Józef Przybyło i Robert Dzień. Ukończyli oni kurs z zakresu metodyki nauczania gry w szachy, który odbywał się w Krakowie a organizowany był przez Małopolski Związek Szachowy. 
 
 
Nagrody dla pierwszych sześciu zawodników w postaci dyplomów, statuetek i nagród rzeczowych wręczyła pani Alina Oleksy dyrektor szkoły, podkreślając ważną rolę edukacji przez gry w szachy, która uczy m.in. koncentracji, myślenia, spostrzegawczości, poczucia czasu. 

Robert Dzień, MKS "Olimpijczyk"