2018-01-24
Aktualności / Święto Babci i Dziadka w Niedzieliskach
„Co to jest w dziadkach, że są tak kochani?
Chciałbym powiedzieć, że dziadkowie są darem Boga dla dzieci.
To, czego dzieci potrzebują w obfitości, dostarczają dziadkowie.
  Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość,
 poczucie humoru, komfort, lekcje życia”.
Rudolph Giuliani
 
Babcia i dziadek. Najmilsze skojarzenie z dzieciństwa. Rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko. Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Kochają do szaleństwa i pozwalają na wiele. Zaraz po rodzicach są nauczycielami i pierwszymi przyjaciółmi. Wnuki uwielbiają z nimi przebywać. 
 
Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość ta, jest przygotowywana przez wszystkich uczniów szkoły. Tak również było i w tym roku. 
 
Dnia 22.01.2018r. w Domu Ludowym w Niedzieliskach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowane przy współpracy szkoły z Urzędem Gminy Szczurowa, z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu, Wspólnotą Leśną z Niedzielisk, Radą Rodziców.
 
Uroczystość, na którą zostały zaproszone również osoby starsze i samotne z naszej miejscowości rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10:30, a dalsza część spotkania miała miejsce w Domu Ludowym. 
 
Pani Dyrektor Katarzyna Mach powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzonych Seniorów, którym złożyła życzenia z okazji ich święta. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele samorządu lokalnego: Wójt Gminy- Pan Marian Zalewski, Radna wsi Niedzieliska- Pani Krystyna Budyn, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich- Pani Danuta Lipchardt, Prezes OSP- Pan Bartłomiej Hanek, Ksiądz Józef Masłoń oraz Przewodnicząca Rady Rodziców- Pani Izabela Skóra.
W ciepłych słowach Dyrektor szkoły mówiła o roli dziadków we współczesnych polskich domach, ich miłości, oddaniu i blasku, który roztaczają wokół siebie, będąc tak naprawdę duszą każdej rodziny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nasi goście w skupieniu wysłuchali życzeń, których dopełnieniem był występ ich wnuków z oddziału przedszkolnego, którzy pięknie recytowali wierszyki, życzenia, radośnie śpiewali piosenki.
 
 
 
Następnie wystąpili uczniowie klasy I i III, którzy przedstawili inscenizację „Śpiąca królewna”. Występy małych aktorów na tle bajkowych dekoracji przeplatane były muzyką, tańcem. 
 
 
 
 
Uczniowie klasy IV-V oraz VI-VII wystąpili w wspaniałych, pełnych humoru przedstawieniach kabaretowych. Ucharakteryzowani na postacie babć i dziadków bawili publiczność śmiesznymi tekstami, wykazując się przy tym zdolnościami aktorskimi i taneczno- wokalnymi. Część artystyczną zakończyli wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”. Babcie i dziadkowie byli zachwyceni, wzruszeni i dumni ze swoich wnuków, a na zakończenie, wraz z najlepszymi życzeniami i gorącymi uściskami, otrzymali od dzieci własnoręcznie, „od serca” wykonane prezenty-niespodzianki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po programie artystycznym babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Nastał, więc czas na chwile wspomnień i miłej pogawędki. Zorganizowana uroczystość stała się wspaniałą okazją do nawiązania dialogu międzypokoleniowego, a zaprezentowana część artystyczna pozwoliła gościom na chwilę refleksji, tak przecież ważnej w dzisiejszym świecie.
 
 
 
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w tradycji naszej szkoły, bo jest to okazja na wzmacnianie więzi rodzinnych, pokoleniowych, na okazywanie szacunku ludziom starszym. Te chwile spędzone wspólnie w tym wyjątkowym dniu, z pewnością na długo pozostaną w pamięci- zarówno babć i dziadków; szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych wnucząt oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyli w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte.
 
Szczególne wyrazy uznania należą się nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości, przepięknych dekoracji i oprawę muzyczną. Nad całością imprezy czuwały panie: Ewa Badzioch, Lidia Kołodziej, Ewa Zdunek, Ewa Serwatka.
 
Patrząc na grono naszych gości nie sposób oprzeć się refleksji, że jeszcze kilka lat wcześniej występowali w roli rodziców naszych uczniów, a dziś są dumnymi dziadkami swoich wnuków. I jeszcze inna refleksja… Grono naszych gości zmienia się. Czasami brakuje już twarzy widzianych przez wiele lat, a pojawiają się nowe. Bo czas niestety jest nieubłagany i ma to do siebie, że przemija tak, jak przemijają ludzie. Zostaje to, co nie przemija- zdjęcia i ciepłe wpisy w naszej kronice.
 
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do sponsorów dzisiejszej uroczystości Pana Mariana Zalewskiego- Wójta Gminy Szczurowa oraz Wspólnoty Leśno-Gruntowej z Niedzielisk. Dzięki ich finansowemu wsparciu możliwe było przygotowanie wyśmienitego poczęstunku dla wszystkich uczestników środowiskowego spotkania, o które zadbali Rodzice naszych wychowanków.
 
Z okazji tego pięknego święta na ręce wszystkich Babć i Dziadków w imieniu społeczności naszej szkoły składamy wiązankę najpiękniejszych życzeń; nieprzemijającego zdrowia i pogody ducha, realizacji wszystkich pragnień i marzeń i stu lat w otoczeniu kochających dzieci, wnuków i prawnuków.
 
Galeria zdjęć 
 

tekst: SP Niedzieliska, zdjęcia: UG Szczurowa