2016-05-12
Aktualności / Wielka Parada Konstytucji 3 Maja w Chicago w tym również nasi Rodacy z Klubów i Towarzystw Gminy Szczurowa

W sobotnie popołudnie po raz 125. Chicagowska Polonia przeszła i przejechała przez Windy City. Z dumą niosąc polskie flagi świętowaliśmy 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja.

Odbywająca się co roku Polish Constitution Day Parade tym razem, po raz pierwszy ruszyła nowa trasą, wzdłuż State Street w Loop. Opierając się na danych z lat 2006- 2007 podanych przez United States Census Bureau oraz badaniach własnych Piast Institute, prawie milion osób w Illinois podaje, że ma polskie pochodzenie. Tysiące spośród przedstawicieli Polonii wyszło w tym roku na ulice Chicago, by świętować swoje dziedzictwo.

 
 
 
 
 
W rozmowach z amerykańskimi i polskimi mediami wszyscy podkreślali, jak bardzo są dumni ze swojego pochodzenia i historii Polski, ale przede wszystkim z tego, że co roku tak licznie spotykają się w Chicago, by wspólnie świętować dzień, w którym uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) konstytucję.
 
W tym roku królową parady była Ada Ezlakowska z Des Plaines.
 
"To wspaniałe uczucie móc reprezentować wszystkich i pokazać ludziom w Ameryce, jak wielka jest Polska",- mówiła Ada Ezlakowska w rozmowie z amerykańskimi mediami.
 
 
 
 
 
Wielkim Marszałkiem Parady w tym roku wybrano Jana Krawca, który walczył w Armii Krajowej w czasie II wojny światowej i przeżył koszmar w niemieckich obozach Auschwitz i Berkinau, gdzie był przetrzymywany jako więzień polityczny.
 
"To jest dowód uznania za to, co zrobiłem w moim życiu",- powiedział Wielki Marszałek, Jan Krawiec.
 
Parada rozpoczęła się o godzinie 11:30 a.m. W tym roku trasa parady prowadziła od Lake Street do Van Buren. Od sobotniego poranka biało- czerwone flagi powiewały na Daley Plaza- wciągnięto je na maszt już po raz drugi; wcześniej, 3 maja 2016 także na słynnym placu widać było polskie flagi.