2015-07-29
Aktualności / Podniebne pokazy w Strzelcach Małych

Już od godziny 9:00 rano można było podziwiać pokazowe loty modeli samolotów przygotowane przez licznie przybyłe grupy modelarskie. O godz. 12 odbyło się oficjalne rozpoczęcie imprezy, które uświetnił przylot samolotu Wiedeńczyk AN-2 ze skoczkami na pokładzie. Zrzut skoczków oraz późniejsza wystawa statyczna samolotu  przyciągnęła ogromną publiczność. Pokaźne gabaryty ,,Antka” oraz atrakcje przygotowane przez Fundację Wiedeńczyk zachwyciła nie tylko dorosłych, ale i dzieci.

 

O godz. 13:30 na lazurowym niebie pojawiła się grupa samolotowa FireBirds, którą tworzą trzej piloci znani dotychczas z osiągnięć w indywidualnej akrobacji samolotowej. Adam Labus, Łukasz Świderski oraz Sebastian Nowicki oficjalnie zadebiutowali na pokazach "Dni Aeroklubu" w Rybniku w 2014 roku. Łącząc pasje do latania i doświadczenie, piloci utworzyli formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu.

O godz. 15:00 swoje umiejętności zaprezentował Uwe Zimmermanm, który mimo żaru lejącego się z nieba nie zawiódł i w tym roku. Publiczność z zapartych tchem podziwiała niewiarygodne dokonania pilota. Był to przegląd właściwie wszystkich figur akrobacji lotniczej. Wraz z komentarzem konferansjera Andrzeja Wielińskiego pokazy nieprawdopodobnych umiejętności stanowiły prawdziwą lekcję dla młodych pasjonatów latania sportowego.O godz. 17:00 pojawił się Artur Kielak  - polski pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednej z największych linii lotniczych na świecie Ryanair. Pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych takich jak: Sbach 300, Extra 300, Extra 330, oraz Zlín Z-50.


 


W godz. popołudniowych wystąpiła grupa Poszukiwawczo - Ratownicza OSP Kęty. Jest to jedna z niewielu w Polsce specjalistycznych jednostek ratowniczych z psami, która już od 2003 r. zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie oraz niesieniem pomocy ofiarom katastrof budowlanych.

Wieczorem o godz. 20:45 odbył się zaplanowany wcześniej pokaz przedstawicieli Małopolskiej Grupy motopaaralotniowej Flying Dragons Regatta Team.  Grupy pokazowej składającej się z doświadczonych pilotów potrafiących bezpiecznie latać w różnych układach choreograficznych.Ciekawym punktem IV Pikniku Modelarskiego był zlot motocyklistów.

Podczas imprezy na scenie wystąpił zespół Karpowicz Family ze Ślaska. Muzyka i taniec tej barwnej grupy charakteryzuje się temperamentem i melodyjnością, a teksty nie stanowią skomplikowanych do przemyśleń wersów.

Dla fanów grania nowoczesnego organizatorzy przygotowali koncert grupy Red Spade. Ogromne umiejętności muzyków oraz niesamowity głos wokalistki przykuły uwagę nie tylko fanów melodii funkowych, ale także koneserów dobrej muzyki.

Na imprezie nie zabrakło atrakcji również dla najmłodszej części publiczności. O godz. 16:30 mikrofon przejęła Pani Joanna Krysiak – z Firmy Famiga, która od godz. 14:00 animowała dzieci zapewniając dobrą zabawę i mnóstwo dobrego humoru. Dodatkowo pojawiła się dmuchana zjeżdżalnia, ściana wspinaczkowa, kule wodne, trampolina oraz stoisko promocyjne Fundacji Wiedeńczyk, gdzie dzieciaki poprzez zabawę poznawały historię ,,Antka”. Finałem spotkania był występ grupy Fire&Drums ze Szczurowej.


Organizacja tego typu wydarzenia to nie tylko promocja gminy i lotnictwa, ale również wielka atrakcja dla tysięcy już widzów tego Pikniku. Podczas tegorocznego wydarzenia pojawiła się rekordowa ilość samolotów. Z roku na rok impreza jest organizowana z większym rozmachem, a mamy nadzieję, że ilość atrakcji będzie coraz większa w przyszłości. Tegoroczny Piknik jest jednym z najlepszych! – mówił Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski.ORGANIZATORZY:  

   Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej  
  Gmina Szczurowa
Lotnicze Stowarzyszenie Szczurowa
   

PATRONAT HONOROWY: 

Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego  
Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego  
Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa

 

PATRONAT MEDIALNY 

Radio RDN Małopolska
Informator Brzeski
Kwartalnik lokalny ,,W Zakolu Raby i Wisły"
tygodnik miastoiludzie
portal: naszemiasto.pl

 

SPONSORZY:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Firma Usługowa Turaczy Stanisław Marek Łukasz Turaczy
Firma ,,Partner" Hebal Piotrowski
Biuro Ubezpieczeń Sławomir Pater
Steskal - urządzenia gastronomiczne
Michał Sobiesiak - pracownia złotnicza
Climax - Rafał Kraj komputery i multimedia
Delikatesy Centrum FH Habura Kazimiera Franciszek Daniel Artur Habura SC
Firma Handlowa  Stacja Paliw Ram - Rosa
Elmi FHU Elżbieta i Michał Waligóra
Firma Happy Shark
Fundacja Wiedeńczyk

 

 Źródło: Informator brzeski
Fot.: UG - Szczurowa
Łeb Studio

 

 

Galeria zdjęć