2015-05-25
Aktualności / SP Niedzieliska. Wycieczka szkolna do Krościenka

 Góry dają człowiekowi poprzez zdobywanie wzniesień
nieograniczony kontakt z przyrodą,
poczucie wewnętrznego wyzwolenia,
oczyszczenia, niezależności”

Jan Paweł II

Nasza szkoła przy współpracy z Gminnym Kołem PTTK „Harnasie” w Niedzieliskach zorganizowała 13 maja wycieczkę, której celem było zapoznanie uczestników z walorami Pienin oraz popularyzację wśród uczniów turystyki pieszej i krajoznawstwa.

Grupa górska prowadzonaprzez doświadczonego przewodnika, Pana Stanisława Kornasia wyruszyła z Krościenka i wędrowała szlakiem żółtym w stronę Trzech Koron, skąd uczestnicy podziwiali przepiękny krajobraz Pienin oraz widok panoramy Podhala i Tatr z Trzech Koron. Trzy Korony, wznoszące się na wysokość 982 metrów, są znanym i najbardziej charakterystycznym szczytem położonym w Pieninach. Są one jednocześnie najwyższym wzniesieniem Pienin Czorsztyńskich. Panorama Trzech Koron od południa, z charakterystyczną koroną zbudowaną z wapiennych turni zawieszonych kilkaset metrów ponad Dunajcem, stanowi najsłynniejszy motyw pieniński eksponowany na zdjęciach.
 
 
 
 
 
 
 
Grupa turystyczna zwiedzała zamek w Niedzicy, wozownię, zaporę w Czorsztynie oraz płynęła statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali wnętrza zamkowe, takie jak: więzienie z izbą tortur, izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izbę straży czy też komnaty mieszkalne ostatnich właścicieli zamku – rodziny Salamonów. Przewodnik oprowadzał ich również po salach historycznych i ciekawie opowiadał o zgromadzonych tam starych fotografiach oraz obiektach pochodzących z prowadzonych na zamku prac archeologicznych. We wnętrzu wozowni podziwiali zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-1939. Dużą atrakcją był również rejs statkiem „Harnaś” wokół Jeziora Czorsztyńskiego, podczas którego przewodnik ciekawie opowiadał o historii regionu i legendach związanych z zabytkami. 

To była naprawdę świetna wycieczka, pełna emocji, wrażeń oraz dobrego humoru. Każdy z nas na pewno będzie dobrze ją wspominał. Dzięki niej poznaliśmy piękno gór Pienińskich, a przede wszystkim podjęliśmy się kolejnych górskich wyzwań, które planujemy już we wrześniu przyszłego roku szkolnego.
 
Słowa podziękowania kierujemy do Pani Haliny Stąsiek i Klubowi Niedzieliska w Chicago  za sfinansowanie kosztów autokaru w kwocie 1400 złotych.

 

SP Niedzieliska