2015-05-14
Aktualności / Strzelce Wielkie. Półfinalistki konkursu historycznego "Odkrywamy średniowiecze"

W dniu 23 kwietnia 2015 roku uczennice z klasy czwartej PSP im. T. Kościuszki w Strzelcach Wielkich Julia Boryś i Karolina Oleksy reprezentowały naszą  szkołę w ogólnopolskim konkursie historycznym „Odkrywamy średniowiecze”.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie oraz Średniowieczna Warownia w Inwałdzie. Patronat nad nim objął Kurator Oświaty w Krakowie.

Konkurs miał charakter interdyscyplinarny i obejmował wiedzę z zakresu historii, języka polskiego, plastyki i muzyki. Do I etapu konkursu zakwalifikowało się 120 szkół spośród 448. Nasze uczennice przygotowały prace pod tytułem „Kobiety na zamku średniowiecznym”. Ich praca znalazła się w pierwszej dziesiątce, za co otrzymały szczególne wyróżnienie oraz nagrody czym zdobyły sobie miejsce w półfinale konkursu. 
 
W II etapie konkursu wzięło udział 240 uczniów. Zakres wymaganej wiedzy był bardzo obszerny, stąd uczennice przygotowywały się  do konkursu pod opieką Pani Krystyny Zydroń od listopada 2014 r.
 
 
 
Treści związane z tematyką konkursu zostały uwzględnione w podanej literaturze obowiązkowej dotyczącej zagadnień konkursowych w szczególności:
  1. Historia Polski w latach 960 do 1492.
  2. Społeczeństwo epoki średniowiecza.
  3. Życie mieszkańców średniowiecznego zamku i kultura rycerska .
  4. Zabytki architektury oraz rzeźby romańskiej i gotyckiej w Polsce.
  5. Bogurodzica jako pierwszy hymn narodowy.
  6. Piśmiennictwo. Dziejopisarze polscy.
  7. Znajomość powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” oraz filmu nakręconego na jej podstawie przez Aleksandra Forda.
Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej i ustnej. Najpierw uczestnicy pisali test 90 minutowy sprawdzający wiedzę. Dziesięcioro najlepszych (zdobywców największej ilości punktów w teście) zmierzyło się w finale.
 
 
 
 
Dodatkową nagrodą uczestnictwa w konkursie było:
- zwiedzanie Parku Miniatur
- obiad w Bajkowym Zamku w Parku Miniatur
- indywidualne zwiedzanie Średniowiecznej Warowni, Parku Miniatur oraz nielimitowane korzystanie ze wszystkich atrakcji obiektów.
 
 
 
 
 
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Julia i Karolina jako uczennice klasy IV zaczynając edukację historyczną musiały opanować szeroki zakres wiedzy historycznej. Do sukcesu dziewczynek przyczyniła się ich ciężka praca oraz zaangażowanie i wsparcie rodziców.
 
 

 

 

Krystyna Zydroń, Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich