2014-08-26
Aktualności / Półkolonie letnie w Szczurowej

 

„Ogniska już dogasa blask
braterski splećmy krąg”
 
W dniach od 11.08. do 20.08.2014r. odbywały się w Szkole Podstawowej w Szczurowej półkolonie letnie dzieci w wieku od 6 do 16 lat z gminy Szczurowa , których przynajmniej jedno z rodziców ubezpiecza się w KRUS. W turnusie uczestniczyło 50 dzieci pochodzących z miejscowości Szczurowa, Strzelec Wielkich, Wrzępi, Rudy Rysia, Zaborowa i Woli Przemykowskiej. Założeniami i priorytetami tej formy wakacji były: aktywny wypoczynek, nauka samodzielności i współistnienia w grupie, rozwijanie zainteresowań poznawczych, twórczych, umiejętności artystycznych, rozwijanie aktywności fizycznej, poznanie regionu, tradycji, kultury, środowiska naturalnego. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo podczas zajęć i zabaw.
 
Organizatorami wypoczynku byli: p. Albert Dziura - reprezentujący Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników z Warszawy, p. wójt gminy Szczurowa - Marian Zalewski, p. Alina Oleksy - dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczurowej i p. Barbara Domagała - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczurowej. Całością przedsięwzięcia koordynowała p. dyrektor Alina Oleksy, mając do pomocy trzech opiekunów grup wiekowych: p. Monikę Mularz, p. Małgorzatę Strąg i p. Jolantę Łobodę. Zajęcia odbywały się na terenie szkoły, hali sportowej, sali gimnastycznej, szczurowskim Orliku, placach zabaw, ale przede wszystkim uczestnicy skorzystali z bogatej oferty wyjazdów turystyczno-rekreacyjnych. Odbyli wycieczki do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, Lasku Wolskiego, gdzie mogli obserwować różne gatunki zwierząt i roślin, wędrowali szlakami Orlich Gniazd po Ojcowskim Parku Narodowym, zwiedzili Grotę Łokietka, Bramę Krakowską, podziwiali unikatowe gatunki fauny i flory występujące na terenie parku. Skorzystali z ciekawych ekspozycji i wystaw Muzeum Przyrodniczego w Ojcowie, indywidualnie obserwowali życie zwierząt i roślin dzięki multimedialnym programom muzeum. Koloniści złożyli wizytę w kinie Planeta w Brzesku, gdzie obejrzeli projekcję filmową 3D pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” cz.II „Powrót Dorotki”. Po seansie udali się na poczęstunek do brzeskiego Mc Donald. Dużą atrakcją cieszył się kilkugodzinny pobyt w krytej pływalni w Proszówkach.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uczestnikom turnusu zapewniono 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i podwieczorek. Zajęcia kończyły się o godzinie 15.00, ale wyjazdowe formy przekraczały wyznaczone terminy. Cele wypoczynku zostały zrealizowane, dzieci bezpiecznie i ciekawie spędziły czas, uczestniczyły w atrakcyjnych wyjazdach, wykonywały wiele interesujących prac twórczych, plastycznych, rozwijały umiejętności fizyczne, sprawnościowe i intelektualne. Warto podkreślić, że był to już drugi rok zorganizowania takiej formy wypoczynku na terenie gminy Szczurowa. W dniu zakończenia półkolonii odbyło się pożegnalne spotkanie z organizatorami wypoczynku, opiekunami, kolonistami i ich rodziców. Dzieci otrzymały nagrody i wyróżnienia zdobyte podczas licznych konkursów, okolicznościowe upominki, które zapewnili organizatorzy wypoczynku. Może warto na koniec zanucić: „ Przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów…”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Galeria zdjęć
 

 

Jolanta Łoboda, SP Szczurowa