2014-06-18
Aktualności / Zakończono budowę i uruchomiono nowoczesny zakład chłodniczy w Rząchowej

Budowa i wyposażenie zakładu chłodniczego w Rząchowej trwało rok. Od czerwca br. zakład został uruchomiony. Mimo utrudnień pogodowych i niespodzianek w gruncie tempo budowy było szybkie. Pełny koszt uruchomienia zakładu, w tym wybudowania hal produkcyjnych i magazynów składowych o powierzchni zabudowy ponad 6 400 m2, dróg, parkingów i placów manewrowych o powierzchni ok. 7 700 m2, a także zakup wszystkich niezbędnych urządzeń produkcyjnych wyniósł znacznie ponad 30 mln zł.

 
 
 
 
 
 
 
Wybudowano także mechaniczno biologiczną oczyszczalnię ścieków o wydajności 500 m3 na dobę, gwarantującą całkowite oczyszczenie wszystkich ścieków powstających w zakładzie.
 
 
 
 
 
 
Zakład przerabia owoce i warzywa prawie wszystkich gatunków, za wyjątkiem warzyw korzeniowych. Proces produkcyjny obejmuje mycie, obieranie, krojenie, blanszowanie, sortowanie, zamrażanie i pakowanie. Wyroby gotowe magazynowane są przed wysyłką do klientów w dwóch ogromnych komorach chłodniczych, w których panuje temperatura minus 18˚C. Pojemność tych komór wynosi ponad 5,5 tysiąca ton. Zakład może docelowo zamrażać na dobę około 150 ton świeżych surowców dziennie.
Produkcję uruchomiono zaledwie kilka dni temu, a już obecnie codziennie zamraża się średnio 120 ton truskawek  i ilość ta rośnie. Planuje się roczną produkcję na poziomie ponad 10 tysięcy ton.
 
 
 
 
Uruchomienie tego zakładu dało na dzisiaj pracę ponad 100 osobom. W zdecydowanej większości są to mieszkańcy gminy Szczurowa. Tylko kilka osób pochodzi z innych, okolicznych gmin.  W ciągu kolejnych tygodni kierownictwo firmy przewiduje zwiększenie zatrudnienia do poziomu około 150 osób.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zakład jest nie tylko bardzo estetyczny tak z zewnątrz jak i wewnątrz, ale przede wszystkim bardzo nowoczesny. Zbudowano go z materiałów o najwyższej izolacyjności dla zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do wychładzania i zamrażania. Zastosowano najnowocześniejsze, jedyne w Polsce rozwiązania w instalacji chłodniczej, oszczędne, bezpieczne, a jednocześnie bezobsługowe. W liniach produkcyjnych wszystkie maszyny są nowe, wykonane z materiałów nierdzewnych. Owoce i warzywa sortowane są z wykorzystaniem sortowników optycznych, automatycznie naważane i pakowane. Magazyny produktów wyposażono w regały jezdne ułatwiające obsługę oraz pozwalające lepiej wykorzystać powierzchnię magazynową.
 
 
 
 
 
 
 
Magazynowanie objęte jest systemem informatycznym, dzięki któremu pracownicy błyskawicznie otrzymują informację, w którym miejscu magazynu znajduje się poszukiwany produkt, oraz gdzie należy złożyć wwożony do magazynu towar.
 
Cały zakład spełnia najwyższe wymagania światowe nakładane na zakłady produkujące żywność. To ważne, gdyż produkty chłodni z Rząchowej wysyłane będą na cały świat.
 
Korzyści z uruchomienia zakładu odczuwają już zatrudnieni w nim pracownicy, którzy, nieraz po kilku latach bezrobocia uzyskali możliwość pracy na etacie, a za kilkanaście dni uzyskają pierwsze wypłaty wynagrodzenia. Ale korzyści te będą znacznie większe i uwidocznią się w niedługim czasie. Bo kilka milionów złotych rocznie jakie okoliczni mieszkańcy uzyskają w formie wynagrodzeń, w jakiejś części (oby największej) zostaną wydane na miejscu, co bez wątpienia wpłynie korzystnie na rozwój tutejszej gospodarki i przedsiębiorczości.
 
Nowy zakład jest także ogromną szansą dla okolicznych rolników. Plany surowcowe zakładu przewidują corocznie wydatki na zakup owoców i warzyw w wysokości ponad 10 milionów złotych. Warto starać się, aby pieniądze te wpłynęły do rolników mieszkających najbliżej zakładu. Współpraca z bliskim odbiorcą to ogromna szansa dla wielu gospodarstw.

 

tekst: Jakub Kądzielawa - Prezes; zdjęcia: UG Szczurowa