2014-04-09
Aktualności / Powitanie Bociana w Niedzieliskach

Wiosna wszystkim dzieciom kojarzy się z przylotem bocianów, śpiewem ptaków, kwitnieniem bazi i leszczyny, pojawieniem się przebiśniegów i krokusów. Ptaki powracające z nieznanych, dalekich stron były najbardziej oczekiwanymi zwiastunami wiosny. Symbolem wiosny był bocian – jego powrót przed świętem Zwiastowania Pańskiego (25 marca) zapowiadał urodzaj.

W Polsce południowo-wschodniej i na Kurpiach na powitanie bocianów pieczono specjalne bułeczki w kształcie bocianich łap i wkładano je do gniazd. Wierzono, że bociany wracające w to samo miejsce wróżą gospodarzowi szczęście i bogactwo.
 
Tegoroczna uroczystość Powitania Bociana odbyła się w naszej szkole 7 kwietnia. Uczniowie barwnym korowodem przeszli w pobliże bocianiego gniazda znajdującego się na granicy dwóch gospodarstw: Pana Stanisława Flasza i Pana Kazimierza Wróbla - sołtysa wsi Niedzieliska. Zostaliśmy serdecznie powitani i poczęstowani słodyczami.
 
 
 
 
 
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pana Flasza o bocianim gnieździe i jego lokatorach, a następnie odśpiewały piosenki związane z wiosną. Dalsza część imprezy odbyła się w Domu Ludowym. Pani Dyrektor Katarzyna Mach powitała zaproszonych gości, wśród których byli: pani Elżbieta Gądek z Urzędu Gminy w Szczurowej, radni: pan Stanisław Wądołowski i pani Stanisława Klisiewicz, sołtys Niedzielisk, pan Kazimierz Wróbel, ornitolog pan Zygmunt Szych, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Niedzielisk. Uczniowie prowadzący w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
 
 
 
 
 
 
Z zaciekawieniem obejrzeli film przyrodniczy o życiu bocianów, a następnie wzięli udział w konkursie na ten temat. Tegoroczny przegląd repertuaru szkół odbył się pod hasłem primaaprilisowych przeglądów kabaretowych. Nie zabrakło piosenek, wierszy, dowcipów, skeczy i tańców. Podziw budziły barwne i kolorowe kostiumy uczestników. Występy poszczególnych grup były przeplatane muzyką, było więc czego posłuchać i  na co popatrzeć. Po zakończonej imprezie odbył się poczęstunek dla gości i opiekunów, który przygotowała Rada Rodziców. Impreza została przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
 
Galeria zdjęć
 

 

SP Niedzieliska