2014-02-24
Aktualności / Zabawa karnawałowa w Niedzieliskach

Karnawał to okres zabaw, bali, pochodów noworocznych trwający od Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej. W tym roku trwa od 6 stycznia do 4 marca, czyli 57 dni. Nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz zazwyczaj prowadził parady w czasie rzymskich bachanalii. Odpowiednikiem Bachanalii w starożytnej Grecji były Dionizje. W obu przypadkach był to okres zabaw, tańców, biesiad, bali przebierańców oraz maskarad. Według innej teorii nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego słowa carnavale (pożegnanie mięsa, caro - mięso, vale - bywaj, żegnaj), gdyż jest to okres poprzedzający Wielki Post. Dawniej w czasie karnawału ludzie spożywali mięso i słodycze w nadmiarze, po to, aby później w okresie Postu, pokutować za grzech obżarstwa. Dziś karnawał kojarzy nam się głównie z czasem wielkiego imprezowania. W Polsce okres ten często nazywano Zapustami i był to także czas zabaw, hulanek i swawoli. Do głównych tradycji karnawałowych należą oczywiście zabawy, bale i parady.
 
 
Zabawa karnawałowa w naszej szkole odbyła się podczas ferii zimowych 15 lutego. W pięknie przystrojonej scenerii Domu Ludowego bawili się najmłodsi i trochę starsi uczniowie, a także pozostałe dzieci i młodzież z naszej miejscowości. Przy akompaniamencie zespołu muzycznego tańcom i pląsom nie było końca. Wśród znanych przebojów każdy mógł znaleźć swoją ulubioną melodię, posłuchać i potańczyć, a także wziąć udział w konkursach i zabawach. Dużą popularnością cieszyły się zabawy: „Taniec z miotłą”, „Stary niedźwiedź”, „Taniec z balonikami”, „Chusteczka”, „Taniec z gazetami”, „Zoo”. Zabawy i konkursy przygotowane przez panią Ewę Badzioch zostały przeprowadzone przy współpracy zespołu muzycznego. Wszyscy uczestnicy byli w wyśmienitych humorach przez cały czas trwania zabawy. Wybrano Króla i Królową Balu, którzy zajęli miejsca na wyznaczonych „tronach”. Jedną z atrakcji był wspólny śpiew karaoke, a hitem muzycznym była oczywiście „Bałkanica”. Między tańcami dla uczestników zabawy przygotowano też smaczny poczęstunek.
 
 
 
 
 
 
 
    
 
 
 
Zabawę zorganizowała Rada Rodziców w Niedzieliskach. Wspólnota Leśna dofinansowała koszt imprezy w kwocie 1000 zł. Wieczorem odbyła się zabawa dla starszych, z której dochód przeznaczono na potrzeby szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej i udanej imprezy- szczególnie paniom z Rady Rodziców i pani Grażynie Kuczek. Życzymy wszystkim wielu hucznych zabaw karnawałowych w szampańskim nastroju. Korzystajcie z tego magicznego czasu, bo następny dopiero za rok.

SP Niedzieliska