2005-03-25
Aktualności / Wrzępia. Tradycje i zwyczaje wielkanocne.

              „Naród żyje i nikomu zwalczać się nie daje

              dopóki język zna swój i swoje obyczaje.

              Skoro więc urodziliśmy się Polakami

              polskie obyczaje zakorzeńmy między nami

              a jeśli je dobrze zrozumiemy

              od najmłodszego pokolenia kultywować je pragniemy”.

                 Edukację regionalną powinno się opierać na przeżyciach dziecka i jego emocjach, wpajając szacunek i dumę z tego, czego dokonali jego przodkowie. Można rozbudzić w nich wyobraĽnię tak, że przez całe życie będą pamiętać fakty z własnego dzieciństwa, między innymi zwyczaje i obyczaje kultywowane w jego rodzinie i środowisku. Tak też zakorzeniamy się w swoją „Małą Ojczyznę”, której losy w póĽniejszym życiu nie staną się obce. Kierując się taką myślą w dniu 22 marca 2005 w Szkole Filialnej we Wrzępi uczniowie kl. II i III przedstawili inscenizację pt. „Święta Wielkanocne”, przygotowaną przez mgr Małgorzatę Klich. Jej celem było zapoznanie z symboliką świąt oraz zwyczajów i tradycji kulturowych. Największą radość młodym artystom sprawiły sceny, w których prezentowały ludowy taniec (oberek) oraz obyczaj oblewania wodą w lany poniedziałek. Dziewczętom i chłopcom towarzyszyły głośne okrzyki i piski. Na prezentację zaproszono również rodziców.

 

       Uczniowie szkoły wspólnie z rodzicami i mgr Małgorzatą Klich zaangażowali się również w przygotowanie świątecznej wystawy. Na stołach królowały przede wszystkim jajka- symbole życia i mocy. Jedne kolorowe- zwane kraszankami, nalepione skrawkami papieru, malowane, farbowane i wydrapywane. Na pisankach dominowały wzorki przypominające kształty kwiatów, szlaczków, pasków i kółeczek. Układano je w wiklinowych koszyczkach i przeróżnych stroikach. W borówkowej zieleni prezentowały się świąteczne baby, baranki i wielkanocne zajączki. Nie brakło palm zrobionych z wierzbowych gałązek, wstążek oraz kwiatów z bibuły, które zgodnie z tradycją miały odgonić złe moce.

  W szkolnym konkursie na najładniejszą pisankę (z udziałem rodziców) zwyciężyła Magdalena Fiołek, która wykorzystała do jej przygotowania jajo strusia. Oryginalne pisanki wykonali również: Martyna Klich i Albert Ignacyk.

 

    Wielkanocne ozdoby zaprezentowano w trakcie wiejskiej wystawy, której otwarcie miało miejsce w Niedzielę Palmową. W jej przygotowaniach brały również udział uczennice VI klasy uczęszczające obecnie do SP w Strzelcach Wielkich ( A. Maślany, N. Hołota, K. Oleksy, K. Klich. Z. Ignacyk. B. Hołota) oraz K. Samolej, H. Młynarczyk, D. Jopek, A. Wiśniewska, N. Nowak, K. Strózik, J. Sowa, M. Strózik. Nad całością czuwała pani Helena Filipska. Autentyczna radość tworzenia dała satysfakcję zarówno przygotowującym jak i zwiedzającym.

      Z okazji świąt uczniowie i nauczyciele Szkoły Filialnej we Wrzępi składają Wszystkim gorące życzenia. Zdrowia, pomyślności, no i miłych gości, wspaniałej pogody, dyngusowej wody. 

24.03.2005 r. UG Szczurowa