2012-07-16
Aktualności / XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Zaproszenie
na uroczyste obchody 69 rocznicy Zagłady Romów
w czasie II Wojny Światowej

(powiększ plakat)

 

Pod patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Romana Ciepieli
Organizator: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Współorganizator: Gmina Szczurowa

Partnerzy:
Stowarzyszenie Kobiet Romskich w Krakowie
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kcher w Tarnowie
Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Gmina Borzęcin, Gmina Żabno
Ludowy Klub Jeździecki w Tarnowie-Klikowej

Tabor poprowadzi: Adam Bartosz

Jak co roku, wyjeżdżamy cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości uświęcone krwią Romów, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę.

Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi - odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej.
Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i namiotów!

Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Podajemy czas przybliżony. Dokładny czas wyjazdów, postojów, popasów liczyć należy wedle słońca i końskich nastrojów!

Program:

19.07 (czwartek): Wyjazd z Muzeum Etnograficznego ok. godz. 10.00. Przystanek: Żabno. Ok. godz. 13.00 uroczyste odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 16.00.

20.07 (piątek): O godz. 17.00 spotkanie Romów i Gości przy zbiorowej mogile Romów w Szczurowej.


21.07
(sobota): Po śniadaniu wyjazd taborem do Bielczy; modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Następnie wyjazd do Borzęcina; złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert w wykonaniu cygańskiej Kapeli Alojza Pompy ze Słowacji.

22.07
(niedziela): Powrót do Tarnowa.

W czwartek, ok. godz. 13.00 odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów w Żabnie.
W czasie II wojny światowej Niemcy nakazali zakwaterować w miasteczku i w okolicy grupę Romów niemieckich, którzy zostali przesiedleni na okupowane tereny Polski (Generalgouvernement), aby z nich „oczyścić” rdzenne tereny niemieckie, a potem łatwiej skoncentrować ich i wymordować. Romowie ci zatrudnieni byli do ciężkich prac fizycznych. Rankiem 8 lipca 1943 r. Niemcy zaprowadzili ich na pobliski cmentarz parafialny. Zamordowali 49 osób, które pogrzebano w zbiorowej mogile na krańcu cmentarza. W tej samej mogile pochowano później prawdopodobnie kolejne 12 ofiar, Romów węgierskich, zamordowanych w grudniu tego samego roku w Biskupicach Radłowskich. W 1946 r. z inicjatywy lokalnych władz mogiłę obudowano betonowym cokołem i umieszczono na niej granitowa płytę z napisem: TU SPOCZYWAJA / CYGANI ZAMORDOWANI / Z RAK OKUPANTA / HITLEROWSKIEGO W ROKU 1943.
Nowy pomnik nagrobny powstał dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Taborowi Pamięci towarzyszy wystawa fotograficzna: Cygany jada..., która będzie prezentowana w Galerii w Obozowisku.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, GCKCziS Szczurowa