2012-02-02
Aktualności / Dzień Babci i Dziadka. Spotkanie integracyjne w Niedzieliskach

KOCHAMY WAS CAŁYM SERCEM

Są niezastąpieni – to najczęściej pojawiające się sformułowania przywoływane w rozmowach o ich zaangażowaniu w życie dziecka. Babcia i Dziadek to osoby, które kochają bezwarunkową miłością swoje wnuczęta, rozpieszczają je i często są ich najlepszymi przyjaciółmi. Nic zatem dziwnego, że najmłodsi członkowie rodziny wprost ich uwielbiają.

Każda impreza szkolna jest okazją do integrowania uczniów, przeżywania wzruszeń, kształtowania postawy współuczestnictwa i współdziałania w życiu szkoły. Szczególnie cenne są uroczystości pozwalające przeżywać chwile radości w gronie bliskich: rodziców, dziadków. Ważne jest przecież, by dzieci doceniły troskę i miłość, jaką darzą ich dziadkowie. Powinny przyzwyczajać się do okazywania swoich uczuć osobom starszym, nauczyć się doceniać wiedzę i tradycję, jaką przekazują im babcie i dziadkowie.

Odpowiednią okazją ku temu było spotkanie noworoczno - integracyjne z występem artystycznym dzieci i młodzieży szkolnej połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka zorganizowane przez społeczność szkolną PSP w Niedzieliskach wraz z Radą Rodziców, Kołem Gospodyń Wiejskich, Wspólnotą Leśną, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Czytelnictwa i Sportu oraz Urzędem Gminy w Szczurowej.

Uroczystość, na którą zostały zaproszone osoby starsze i samotne z naszej miejscowości rozpoczęła się Mszą św. o godz. 14.30, a dalsza część spotkania miała miejsce w Domu Ludowym. Pani Dyrektor Katarzyna Mach powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzonych Seniorów, którym złożyła życzenia z okazji ich święta.

Na uroczystość przybyli również przedstawiciele samorządu lokalnego: Wójt Gminy- Pan Marian Zalewski, przewodniczący Rady Gminy – Pan Kazimierz Tyrcha oraz radny wsi Niedzieliska – Pan Marek Bernady.

Jako pierwsi wystąpili nasi najmłodsi artyści z oddziału przedszkolnego i klasy I, przedstawiając wierszyki i piosenki, w których składali podziękowania i życzenia. Licznie przybyli goście brawami dziękowali wnukom za to, że każde z nich mówiło lub śpiewało z ogromnym zaangażowaniem.

Następnie wystąpili uczniowie klasy II i III, którzy przedstawili inscenizację „Kot w butach”. Treść baśni zawierała elementy humorystyczne, a występy małych aktorów na tle bajkowych dekoracji przeplatane były muzyką i zakończone korowodem tanecznym. W przygotowaniu strojów, rekwizytów pomagali rodzice.

Uczniowie klasy IV i VI wystąpili z programem wzorowanym na teleturnieju „Randka w ciemno”. Był to wspaniały, pełen humoru występ. Ucharakteryzowani na postacie babć i dziadka bawili publiczność śmiesznymi tekstami, wykazując się przy tym zdolnościami aktorskimi i taneczno – wokalnymi.

Część artystyczną zakończył występ szkolnego zespołu folklorystycznego. Uczniowie tańczyli i śpiewali ludowe piosenki przygotowane pod kierunkiem Pana Michała Pastucha i Stanisława Gurgula. Wzruszenie gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Po programie artystycznym babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Radę Rodziców. Nastał więc czas na chwile wspomnień i miłej pogawędki. Zorganizowana uroczystość stała się wspaniałą okazją do nawiązania dialogu międzypokoleniowego, a zaprezentowana część artystyczna pozwoliła gościom na chwilę refleksji, tak przecież ważnej w dzisiejszym świecie.

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w tradycji naszej szkoły, bo jest to okazja na wzmacnianie więzów rodzinnych, pokoleniowych, na okazywanie szacunku ludziom starszym. Te chwile spędzone wspólnie w tym wyjątkowym dniu, z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno babć i dziadków; szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych wnucząt oraz tych najmłodszych, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości jakie włożyli w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte.

Szczególne wyrazy uznania należą się nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości, przepiękne dekoracje i oprawę muzyczną. Nad całością imprezy czuwały panie: Ewa Badzioch, Ewa Serwatka, Ewa Zdunek.

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć

tekst: SP Niedzieliska, zdjęcia: UG Szczurowa