2011-11-09
Aktualności / Wieści Polonijne: bankiet z okazji 225-lecia Diecezji Tarnowskiej

6 listopada br. w sali bankietowej "Jolly Inn" odbył się uroczysty bankiet z okazji 225 - lecia  Diecezji Tarnowskiej. Gościem Honorowym był Ekscelencja Abp Wiktor Skworc. Obecny był również Bp Wypych oraz przedstawiciele polonijnego duchowieństwa. Na Bankiet przybyły licznie Kluby, Towarzystwa oraz Fundacje działające na terenie Chicago.

Po oficjalnym przywitaniu przez przedstawicieli duchowieństwa oraz właściciela Sali Bankietowej Pana Stanisława Chwałę, w imieniu Klubów, Towarzystw i Fundacji gości powitała również przedstawicielka jednego z najstarszych Towarzystw - Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa - Pani Prezes Grażyna Woźniczka.

Treść Przemówienia:

Gromadzi Nas tutaj jubileusz powstania diecezji tarnowskiej. Można by zapytać dlaczego my, tak daleko od Polski, świętujemy to wydarzenie, czy ma ono dla nas jakieś znaczenie?

Mieszkając poza Polską, każdy z nas w taki czy inny sposób pielęgnuje swój kontakt z ojczyzną. Na przykład we wtorek w uroczystość Wszystkich Świętych  wspominaliśmy ze wzruszeniem naszych bliskich, którzy odeszli już do wieczności. Pamiętamy o nich, a pamiętając, pamiętamy o naszych korzeniach, skąd przychodzimy. To są te nasze naturalne, rodzinne korzenie. 

Jest jeszcze ten korzeń duchowy, jakim jest wiara ojców. I ta nasza wiara wzrastała, umacniała się w parafiach, w diecezji - na terenie diecezji tarnowskiej.

A zatem niech mi będzie wolno w imieniu Klubów, Stowarzyszeń, których członkowie mają swoje korzenie w diecezji tarnowskiej, a reprezentujący najstarszy Klub - Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa podziękować - najpierw dobremu Bogu za diecezję tarnowską, za te wspaniałe, duchowe owoce jej istnienia. Dziękujemy mu za wspaniałych biskupów, księży, siostry zakonne - którzy przez te lata prowadzili lud diecezji ku Bogu.

Dziękujemy również za wspaniałe rodziny, za ludzi mocnych Bogiem i przywiązaniem do Kościoła. Zapewniając o tym, że nie zapominamy o naszych korzeniach, mamy nadzieje, że dobry Bóg będzie nadal wspomagał lud diecezji tarnowskiej i nas, którzy choć daleko czujemy się jej szczególną częścią.

Księże Arcybiskupie, a Tobie życzymy wielu Bożych łask w posłudze w Archidiecezji Katowickiej i zapewniamy o naszych modlitwach. Szczęść Boże!

 

Powyżej zdjęcie z zespołem "POLONIA"

Powyżej zdjęcie z Członkami Fundacji Parafii Strzelce Wielkie

 

 


Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa w Chicago