2011-07-05
Aktualności / Film edukacyjny- "Losy Goetzów" kręcony w Dołędze.

Założony w połowie XIX wieku Browar Okocim jest ściśle związany z osiadłą w Brzesku rodziną Goetzów. Jego założycielem był Jan Ewangelista, lecz do świetności doprowadził Browar jego syn Jan Albin Goetz.

            W tych dniach realizowany jest w Brzesku film edukacyjny „Losy Goetzów”. Jego twórcą jest Andrzej Celiński, młody, ale wybitny reżyser, nominowany do Oscara w 2005 roku.

Stosownie do scenariusza, akcja filmu częściowo przeniesiona została do dołęskiego dworu. Tu rozgrywają się sceny związane z przyjazdem wspomnianego wyżej Jana Albina (Paweł Kmięga) do rodzinnego domu, jego powitanie i rozmowy ze schorowanym już ojcem (Jacek Joniec). W filmie zobaczymy również między innymi Krystynę Gawrońską, Tomasza Drabka oraz Jarosława Czarneckiego. Odpowiedzialnym za zdjęcia jest Krzysztof Miller natomiast kierownikiem produkcji jest Magda Jakubowska.

Podkreślić należy duży profesjonalizm filmowców i pracowników obsługi technicznej, a także sprawność organizacyjną. Ma to niezwykle istotne znaczenie, gdy do filmowania wykorzystywane są wnętrza zabytkowego dworu, a cała ekipa musi poruszać się wśród eksponatów muzealnych.

 

Władysław Konieczny- kustosz muzeum Dwór w Dołędze