2011-06-21
Aktualności / Automobiliści odwiedzili zabytkowe dwory w Strzelcach Wielkich, Szczurowej, Dołędze

W uroczy poranek 18 czerwca na placu przed brzeskim centrum handlowym zebrało się niemal 30 aut i motocykli liczących sobie od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Pierwszy pojawił się żółty Ford Capri na gliwickich numerach, chwilę póĽniej dołączyły do niego Mercedes Camper i poczciwy uroczy „Garbus” a póĽniej… póżniej było już tylko coraz ciekawiej. Na placu zaczęły się pojawiać nostalgiczne, mniej lub bardziej kultowe kilkudziesięcioletnie samochody. Urokliwy MG Midget, rasowe Chevrolety – Camaro i Monza, dynamiczne Porsche 924 i 944, nostalgiczna Syrena R20 z fantastycznie wystylizowaną załogą i stertą słomy na „pace”, kultowy Ford Mustang przypominający tego, którym Steve McQueen gnał w „Bulicie” po ulicach San Francisco… Tak od trzech już lat zaczynają się Brzeskie Spotkania Automobilowe. Po krótkim postoju, aby wszyscy zdążyli dołączyć, auta przeniosły się na Słotwinę. Tam dzięki pomocy i uprzejmości proboszcza parafii Matki Boskiej Częstochowskiej – także rozkochanego w zabytkowych samochodach ks. Wernera odbyły się próby sprawnościowe dla uczestników imprezy. Po próbach sprawnościowych uczestnicy wzięli udział w części turystycznej wyprawy.

Samochody odwiedziły tym razem dwory i dworki północnej części powiatu brzeskiego. Na początek Strzelce Wielkie i piękny, zarządzany przez Koło Łowieckie dworek ze wspaniałymi trofeami.

Stąd przejazd do Szczurowej i wspaniale założenie parkowo-pałacowe, po którym oprowadziły nas dwie urocze Panie, na co dzień prowadzące bibliotekę Gminnego Centrum Kultury. 

Po krótkim postoju – perełka przejazdu – Dwór w Dołędze. Kto nie był – niech żałuje i jedzie jak najprędzej. Muzeum z duszą. Miejsce zaczarowane. Ogromna wiedza Pana Kustosza, fantastyczne poczucie humoru Pań Przewodniczek, które odważnie i nie bez sukcesów wdały się w potyczki słowne z co bardziej dowcipnymi uczestnikami… cudowna atmosfera.

I ostatni etap podróży – powrót do Brzeska na paradę i pokaz. Samochody przejechały przez Borzęcin, zatrzymały się na kilka chwil na boisku sportowym w Łękach oraz w Wokowicach, gdzie mieliśmy przyjemność przez kilka chwil gościć we dworze.

W Brzesku czekały już na nas dwa radiowozy brzeskiej „drogówki”, które pomogły nam dotrzeć przez miasto na plac pokazu w zwartej kolumnie. Samochody ustawione przed sceną wzbudziły jak co roku spore zainteresowanie.

Tekst (wybrano fragmenty): Dariusz Krajcarz, zdjęcia: UG Szczurowa