2004-07-05
Aktualności / DOŁĘGA - uroczyste odsłonięćie pomnika Jana Pawła II oraz przekazanie samochodu dla OSP

Mercedes dla strażaków,
pomnik dla parafii
w XXV-LECIE PONTYFIKATU

 W sobotnie popołudnie, 3 lipca mieszkańcy Dołęgi byli świadkami przekazania dla miejscowej jednostki OSP samochodu strażackiego. Mercedesa zakupiono z pomocą finansową OSP i Klubu Dołężan w Chicago. O pieniądze za oceanem zabiegał sam prezes polonijnej organizacji, Władysław Sowa, który przybył na uroczystość wraz z rodziną.

Prezes przekazał także dodatkowo na rzecz jednostki 500 dol. Syn Władysława Sowy Józef otrzymał symboliczną czapkę strażacką i zobowiązał się do wspomagania w przyszłości wioski, z której pochodzą jego obydwoje rodzice. Samochód strażacki poświecił ks. prob. Józef Majka.

Podczas uroczystości, na której obecni byli druhowie z jednostek naszej gminy oraz z Jadownik Mokrych (gm. Wietrzychowice), wręczono odznaki za wysługę lat. Na podstawie uchwały Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szczurowej zostali nimi uhonorowani: Władysław Sowa, Franciszek Czarnik, Paweł Czarnik, Franciszek Mika, Jan Mądrzyk, Władysław Czuj, Józef Czarnik, Marian Dziąćko, Zdzisław Curyło, Zdzisław Czarnik, Władysław Czarnik, Krzysztof Kowalczyk, Mieczysław Musiał, Jerzy Wałach i Zdzisław Polak.

Zapraszamy do galerii zdjeć!

Następnego dnia, w niedzielę odpustową odsłonięty został pomnik papieża Jana Pawła II, który niedawno stanął przed dołęską kaplicą.

W uroczystości brali udział liczni duchowni, wśród nich ks. biskup Stanisław Budzik, władze gminy z wójtem Marianem Zalewskim i przewodniczącym Andrzejem Fiołkiem, poseł PSL Wiesław Woda i senator SLD Mieczysław Mietła. Pomnik, zaprojektowany i wykonany przez artystę rzeĽbiarza Czesława DĽwigaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, odsłonił fundator – prezes Władysław Sowa z małżonką Władysławą, synem Józefem i synową oraz wnukami. Aktu poświecenia dokonał ks. biskup Budzik.

Druga część uroczystości odbyła się w  Domu Ludowym, po mszy odprawionej w kaplicy. Przed zaproszonymi gośćmi występowali Witalina i Michał Pastuchowie oraz dzieci z dołęskiego zespołu folklorystycznego.  Prezes Sowa i syn Józef uhonorowali okolicznościowymi medalami wszystkich, którzy wspierali inicjatywę budowy pomnika.

Zapraszamy do galerii zdjeć!

5 lipca 2004r. UG Szczurowa