2004-06-21
Aktualności / Parafialne informacje

Nawiedzenie
M.B. Różańcowej z Bochni

W dniach 12 i 13 czerwca 2004 roku parafia Szczurowa przeżywała niecodzienne dni. Był to czas Nawiedzenia cudownego obrazu M.B. Różańcowej z Bochni.

Okazją ku temu było 70-lecie nałożenie koron na skronie M.B., którego dokonał 7 paĽdziernika 1934 roku na łąkach Kolanowskich ówczesny Biskup Tarnowski Franciszek Lisowski przy udziale około 100 tyś. wiernych. Kazanie na tej doniosłej uroczystości wygłosił ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina, który został pochowany wśród mogił żołnierzy na Monte Cassino.
Z okazji koronacji M.B. w Bochni został wykonały feretron M. Bożej Różańcowej z Jej wizerunkiem w sukni koronacyjnej. Na rewersie widnieje figura M.B. na tle Kościoła św. Mikołaja. W 2004 roku feretron ten został poddany gruntownej konserwacji, poświęcony i potarty o cudowny obraz. To ten obraz wyruszył w peregrynację po Bocheńskiej ziemi. Takie nawiedzenie, z pewnością dostarcza wiele wzruszeń, przeżyć, a co najważniejsze wiele łask płynących przez pośrednictwo Bożej Rodzicielki.
Trudno wyliczać błogosławione skutki nawiedzenia w poszczególnych wypadkach, ale na pewno nawiedzenie takie nie jest bezowocne i pozwala wejrzeć głębiej we wnętrze swojego ducha.
Na godzinę 1900 na powitanie Obrazu przyszło wiele parafian. Cudowny Obraz M.B., przekazywało Szczurowskiej parafii Uście Solne. Kobiety które miały zaszczyt wnosić Obraz do Kościoła ubrały się w krakowskie stroje, Szczurowska Straż pożarna samochodem na sygnale poprzedzała samochod-kaplicę, to robiło wielkie wrażenie. Na placu kościelnym na powitanie orkiestra pod batutą p. Chłopeckiego kapelmistrza odegrała fanfary. Kiedy ks. Proboszcz całował Obraz na powitanie ludzie śpiewali: O Maryjo witam Cię. W uroczystej procesji wniesiono Obraz do Kościoła przy śpiewie: Gwiazdo śliczna wspaniała...Obraz umieszczono na specjalnie przygotowanym i udekorowanym — kwiatami ołtarzu w nawie głównej. Witały dzieci I-komunijne, z DSM, młodzież, rodzina Dziedziców i Ks. Proboszcz. Przepięknie wykonane pieśni Ave Maria i Laudate Dominum omnes gentes przez artystów p. Witalinę i Michała Pastuchów wyciskały łzy z oczu i zmuszały do wzruszenia.
Uroczystości w dniu 22 czerwca zakończono apelem Maryjnym o godz. 2100.

Dzień 13 czerwca to całodniowe czuwanie przy Obrazie.

 • O godz.630 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny i Msza św. dla kobiet z kazaniem,
 • o godz. 900 Msza św. dla młodzieży,
 • o godz.1030 Msza św. dla dzieci.
 • Od godziny 1200 czuwania przy obrazie rozpoczęły poszczególne grupy wiernych i tak:
 • godz.1200- czuwanie i Anioł Pański w łączności z papieżem
 • godz.1300- czuwanie emerytów rencistów osób samotnych, starszych i chorych,
 • godz.1400- czuwanie dzieci i młodzieży,
 • godz.1500- Godzina Miłosiernego Chrystusa i Miłosiernej Matki Bożej,
 • godz. 1600- Godzina modlitw za zmarłych,
 • godz.1700- Uroczysta Msza św. dla Mężczyzn,
 • godz. 1800- Nieszpory Maryjne - podziękowanie za Nawiedzenie /ks. Proboszcz/, procesja z Obrazem wokół Kościoła, który nieśli gospodarze-sołtysi poszczególnych wsi i zakończenie peregrynacji.

Pożegnanie Obrazu nastąpiło przy rzewnej pieśni: O Maryjo żegnam Cię.... Obraz przewieziono w samochodzie-kaplicy do sąsiedniej parafii Niedzielisk. Skończył się czas nawiedzenia, ale nie skończyła się miłość do Najświętszej Dziewicy. Na pewno nawiedzenie spotęgowało także łączność naszą z Różańcową Panią z Bochni i nieraz będziemy Ją nawiedzać w Sanktuarium Bocheńskim.

Ks. Jan Orlof

Zapraszamy do galerii!

21 czerwca 2004r. Parafia Szczurowa Ks. Proboszcz Jan Orlof