2009-09-22
Aktualności / Kapela ze Szczurowej na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.

Balkan Folk Fest

W sierpniu 2009 roku kapela „Pastuszkowe Granie” wzięła udział w największym w Europie Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest”, który odbył się w Kitten (Bułgaria), gdzie kapela została uhonorowana Złotą Lirą. W 2009 roku w ramach festiwalowych koncertów w nadmorskich miejscowościach Primorsko, Carewo, Kitten zaprezentowały się 143 zespoły z 12 krajów (Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Macedonia, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Ukraina).

Kapela ze Szczurowej wystąpiła z zespołami folklorystycznymi z Trójczyc (Przemyśl) oraz Bobrownik Wielkich k.Tarnowa. Dzięki tej współpracy repertuar kapeli wzbogacił się w tańce i melodie żywieckie oraz spiskie, a tradycyjny folklor Krakowiaków Wschodnich zaprezentowała podczas parady uczestników ulicami miasta Kitten.

Oprócz niezapomnianych doznań artystycznych, nowych kontaktów i przyjaĽni, w pamięci uczestników kapeli na długo pozostaną gościnność i otwartość Bułgarów, wspaniałe słoneczne i morskie kąpiele, a także niesamowite wrażenia od zwiedzania dawnego miasta Sozopol i „perły” Bułgarii – miasta Nesebyr z rzadkiej urody starówka-muzeum, antycznymi, średniowiecznymi i odrodzeniowymi budowlami, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

22.09.2009 r., UG Szczurowa